تحصیل در کانادا

کانادا خانه برخی از بهترین گزینه های تحصیلی و مهاجرتی در جهان است.

مزایای تحصیل در کانادا چیست؟

کانادا در حال حاضر یکی از مقاصد پیشرو در جهان برای دانشجویان بین المللی با بیش از ۶۰۰۰۰۰ دانشجو از سراسر جهان است. تحقیقات نشان می دهد که دانشجویان بین المللی به دلایل زیر جذب کانادا می شوند:

 • کیفیت بالای آموزش ارائه شده توسط مدارس کانادا
 • کانادا به دانشجویان بین المللی فرصت هایی برای کار در طول تحصیل و پس از تحصیل و انتقال به اقامت دائم ارائه می دهد
 • فرصت های تحصیل به زبان انگلیسی و/یا فرانسوی
 • ایمنی و امنیت
 • جامعه چند فرهنگی
 • کانادا هر ساله پذیرای مهاجران و دانشجویان بین المللی از نزدیک به ۲۰۰ کشور مختلف است
 • کانادا در مقایسه با سایر مقاصد محبوب بین المللی دانشجویی مقرون به صرفه است. همچنین در نظر بگیرید که دلار کانادا ضعیف تر از ارزهای اصلی مانند USD، GBP، و EUR است.

درباره دانشگاه ها و کالج های کانادا

بیش از ۱۵۰۰ دانشگاه، کالج و سایر مؤسسات آموزشی وجود دارد که توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) مجاز به استقبال از دانشجویان بین المللی هستند. این مؤسسات آموزشی، مؤسسات آموزشی تعیین شده (DLIs) نامیده می شوند و برای کمک به دانشجویان بین المللی برای یادگیری در کانادا و ماندن در این کشور پس از فارغ التحصیلی وجود دارند. لیست DLIهایی که توسط IRCC مجاز هستند به طور مداوم در حال افزایش است. لطفاً با مراجعه به وب سایت رسمی دولت کانادا، تأیید کنید که دانشگاه، کالج یا مؤسسه دیگری که می خواهید در آن ثبت نام کنید، توسط IRCC مجاز است. انتاریو و کبک از نظر جمعیت بزرگترین استان های کانادا هستند و از این رو، میزبان بیشترین تعداد DLI در این کشور هستند (تقریبا ۱۰۰۰ در مجموع). با توجه به تعداد زیادی DLI در سراسر کانادا، به احتمال زیاد برنامه آموزشی را پیدا خواهید کرد که نیازهای شما را برآورده کند.

به طور کلی، دانشگاه های سراسر کانادا سطوح قابل مقایسه ای از آموزش با کیفیت بالا ارائه می دهند. دلیل این امر این است که کانادا برابری را در سیستم آموزشی خود ترویج می‌کند، به این معنی که تلاش می‌کند تا اطمینان حاصل کند که همه دانش‌آموزان فارغ از اینکه به کدام موسسه می‌روند، بهترین آموزش ممکن را دریافت می‌کنند.

کانادا همچنین دارای ۱۵۰ کالج محلی است که آموزش با کیفیت خوبی نیز ارائه می دهند. در حالی که دانشگاه‌ها در ارائه دانش نظری و آموزش حرفه‌ای در برخی از مشاغل (مانند پزشکی، مهندسی، حقوق) تخصص دارند، کالج‌های محلی آموزش کاربردی بیشتری را برای کمک به دانشجویان برای ادغام سریع در بازار کار ارائه می‌دهند. برنامه های کالج عملی تر هستند، با دانشی که به دانش آموزان ارائه می شود تا به آنها کمک کند تا در حوزه تحصیلی خود کار پیدا کنند.

درست مانند دانشگاه ها، کالج ها در سراسر کانادا تمایل دارند سطوح آموزشی مشابهی ارائه دهند. دانشجویان بین المللی باید از تحصیل در کالج های کانادایی آسوده خاطر باشند، زیرا مدارکی که به دست می آورند از جاه طلبی های حرفه ای و مهاجرتی آنها پس از فارغ التحصیلی پشتیبانی می کند.

مسیرهای تحصیلی برای اقامت دائم (PR)

دانشجویان بین المللی که تحصیلات پس از متوسطه را در کانادا تکمیل می کنند فرصت های زیادی برای تمدید اقامت خود و در نهایت انتقال به اقامت دائم دارند.

تحصیل شما در کانادا ممکن است شما را در جهت اخذ اقامت دائم کانادا در مزیت قرار دهد. بسیاری از برنامه های مهاجرتی فدرال و استانی برای داوطلبان دارای تحصیلات و تجربه کاری در کانادا ارزش قائل هستند.

پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا، می توانید با اخذ مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) تجربه کاری در کانادا به دست آورید که بسته به برنامه تحصیلی کانادایی شما، ممکن است شما را قادر سازد تا حداکثر سه سال در کانادا کار کنید.

در حالی که یک PGWP دارید، می توانید ادامه دهید و تعدادی از راه های اقامت دائم فدرال و استانی را دنبال کنید، مانند:

اکسپرس اینتری

یکی از برجسته ترین راه های پیگیری اقامت دائم، ارسال پروفایل اکسپرس اینتری است. اکسپرس اینتری اصلی ترین روشی است که کانادا با آن برنامه های مهاجرتی طبقه اقتصادی را مدیریت می کند.

داوطلبان اکسپرس انتری از طریق سیستم رتبه بندی جامع ارزیابی می شوند. سیستم رتبه بندی جامع به داوطلبانی که جوان هستند، دارای تحصیلات و تجربه کاری کانادایی و تسلط قوی به زبان انگلیسی و/یا فرانسوی هستند، پاداش می دهد. اینها ویژگی هایی است که بسیاری از دانشجویان بین المللی کانادا دارند.

از طریق اکسپرس انتری، دانشجویان بین‌المللی سابق ممکن است برای واجد شرایط بودن برای برنامه محبوب کلاس تجربه کانادایی (CEC) که هر ساله ده‌ها هزار دانشجوی بین‌المللی سابق و کارگران موقت خارجی را قادر می‌سازد، در شرایط مناسبی قرار بگیرند.

برنامه نامزدهای استانی (PNP)

برنامه نامزد استانی (PNP) به استان ها و مناطق سراسر کانادا اجازه می دهد تا نامزدهای مهاجرتی را که نیازهای اقتصادی محلی خود را برآورده می کنند شناسایی کنند. بسیاری از جریان های PNP به نامزدهایی که دانشجویان بین المللی سابق هستند یا به طور خاص به دانشجویان بین المللی اختصاص داده شده اند، تعلق می گیرد.

کبک

کبک دومین استان بزرگ کانادا است و شهر مونترال یک مقصد بسیار محبوب برای دانشجویان بین المللی است. این استان سیستم مهاجرتی خود را با برنامه هایی متفاوت از برنامه های ارائه شده توسط دولت فدرال و تحت PNP اجرا می کند. کبک همچنین دانشجویان بین المللی سابق را برای انتقال به اقامت دائم تشویق می کند. یکی از راه های قابل توجهی که برای انجام این کار به دنبال آن است، از طریق برنامه تجربه کبک است.

سایر برنامه های فدرال

علاوه بر سه برنامه ای که تحت اکسپرس اینتری مدیریت می کند، دولت فدرال برنامه های مهاجرتی طبقه اقتصادی بیشتری را اجرا می کند. این برنامه‌ها جریان‌های ویژه‌ای را برای دانشجویان بین‌المللی و/یا معافیت‌هایی از الزامات تجربه کاری کانادا ارائه می‌دهند. اینها شامل برنامه مهاجرت اقیانوس اطلس و پایلوت مهاجرت روستایی و شمالی است.

چرا باید در کانادا تحصیل کنم؟

کانادا آموزش با کیفیت بالا را با هزینه نسبتاً مقرون به صرفه در جامعه ای امن، باثبات و چند فرهنگی ارائه می دهد. کانادا به شما این امکان را می دهد که در طول تحصیل خود کار کنید و پس از تحصیل مجوز کار دریافت کنید تا زمانی که معیارهای دولت کانادا را رعایت کنید. کسب تجربه کاری در کانادا پس از تحصیل، فرصت های بیشتری را برای اقامت در کانادا به عنوان مقیم دائم در اختیار شما قرار می دهد. به دلیل جذابیت، کانادا میزبان دانشجویان بین المللی از حدود ۲۰۰ کشور مختلف است.

چه تعداد دانشجوی بین المللی در کانادا هستند؟

تا دسامبر ۲۰۱۹، ۶۴۲۴۸۰ دانشجوی بین المللی در کانادا وجود داشته است. به دلیل محبوبیت آن به عنوان مقصدی عالی برای تحصیل، کار و مهاجرت، کانادا شاهد سه برابر شدن جمعیت دانشجویان بین المللی خود در دهه گذشته بوده است.

دانشجویان بین المللی کانادا از کدام کشورها می آیند؟

کانادا هر ساله پذیرای دانشجویان بین المللی از نزدیک به ۲۰۰ کشور مختلف است. کشورهای منبع محبوب دانشجویان بین المللی کانادا عبارتند از: هند، چین، کره جنوبی، فرانسه، ویتنام، ایالات متحده، ایران، برزیل، نیجریه و مکزیک.

بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب، اروپا، آفریقا و آسیا نیز سالانه تعداد زیادی دانشجوی بین المللی را به کانادا می فرستند.

چگونه می توانم در کانادا تحصیل کنم؟

 • مرحله اول: یک برنامه دانشگاهی را انتخاب کنید.
 • مرحله دوم: برای یک موسسه آموزشی مشخص شده در کانادا درخواست دهید و نامه پذیرش دریافت کنید.
 • مرحله سوم: برای مجوز تحصیل درخواست دهید.

آیا می توانم خانواده ام را به کانادا بیاورم؟

بله . شما می توانید همسر، شریک زندگی مشترک و فرزندان تحت تکفل خود را بیاورید.

کدام شهر کانادا برای دانشجویان بین المللی بهتر است؟

شهرهای کانادا تمایل دارند بسیاری از مزایای مشابه از جمله کیفیت خوب آموزش، گشودگی به انواع فرهنگ‌های مختلف، و ایمنی و امنیت را ارائه دهند.

انتخاب شهر برای تحصیل بستگی به ترجیحات شما دارد. عواملی که باید در نظر بگیرید عبارتند از:

 • کدام برنامه آموزشی را می خواهید دنبال کنید
 • فرصت های شغلی در شغل مورد نظر شما در شهر کانادا
 • جوامع مهاجران و دانشجویان بین المللی موجود در شهر کانادا
 • این که آیا ترجیح می دهید در یک محیط انگلیسی و/یا فرانسوی زبان در کانادا باشید
 • فعالیت های فرهنگی
 • چه ترجیح می دهید در یک شهر بزرگتر باشید یا یک شهر کوچکتر
 • بودجه ی شما

آیا می توانم بعد از تحصیل در کانادا بمانم؟

اگر تحصیلات خود را به پایان رسانده اید و می خواهید برای کار در کانادا بمانید، ممکن است واجد شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) باشید. این وضعیت موقت جایگزین مجوز تحصیل شما خواهد شد. ممکن است مسیرهای موقت و دائمی دیگری نیز وجود داشته باشد که می توانید برای ماندن در کانادا دنبال کنید. به عنوان مثال، پس از دریافت PGWP و علاقه مندی به تبدیل شدن به یک اقامت دائم، ممکن است واجد شرایط ارسال نمایه اکسپرس اینتری و/یا درخواست برای سایر برنامه های مهاجرت فدرال و استانی باشید.

چگونه می توانم بعد از تحصیل در کبک بمانم؟

گزینه های شما به اهداف شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر شما علاقه مند به اخذ اقامت دائم در استان هستید، ممکن است واجد شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) باشید.

فراتر از آن، می توانید برای یکی از برنامه های مهاجرتی کبک مانند برنامه تجربه کبک (PEQ) یا برنامه کارگران ماهر منظم کبک (QSWP) درخواست دهید.

آیا می توانم پس از تحصیل در کانادا اقامت دائم داشته باشم؟

بله . ده ها هزار نفر از بیش از ۳۰۰۰۰۰ نفری که هر ساله اقامت دائم کانادا را دریافت می کنند، دانشجویان بین المللی سابق هستند. چندین برنامه وجود دارد که می تواند منجر به اقامت دائم شود، از جمله سه برنامه تحت مدیریت اکسپرس اینتری (کلاس تجربه کانادایی، برنامه کارگر ماهر فدرال، و برنامه تجارت ماهر فدرال). بسیاری از گزینه های دیگر از طریق برنامه نامزد استانی، کبک، آزمایشی مهاجرت اقیانوس اطلس، و پایلوت مهاجرت روستایی و شمالی در دسترس هستند.

برخی از این برنامه ها به تجربه کاری کانادایی واجد شرایط نیاز دارند. اگر می خواهید پس از پایان تحصیلات خود در کانادا کار کنید، می توانید برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) اقدام کنید.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) چیست؟

PGWP یک مجوز کار آزاد است که برای دانشجویان خارجی که از یک موسسه آموزشی مشخص فارغ التحصیل شده اند صادر می شود. این به شما اجازه می دهد تا تجربه کاری در کانادا به دست آورید و می تواند به شما کمک کند تا برای انواع برنامه های مهاجرتی فدرال و استانی واجد شرایط شوید (که گاهی اوقات لازم است کاندیداها برای واجد شرایط شدن برای یک برنامه خاص دارای تجربه کاری کانادایی واجد شرایط باشند).

PGWP برای دوره ای معادل برنامه تحصیلی که در کانادا گذرانده اید معتبر است. مدت آن می تواند از حداقل ۸ ماه تا حداکثر ۳ سال متغیر باشد.

چگونه می توانم برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) واجد شرایط باشم؟

برای واجد شرایط بودن برای PGWP باید وضعیت دانشجویی تمام وقت در یک موسسه آموزشی تعیین شده واجد شرایط در کانادا داشته باشید و باید تمام الزامات برنامه تحصیلی خود را که حداقل هشت ماه طول می کشید، برآورده کرده باشید.

آیا دانشجویان بین المللی می توانند در حین تحصیل در کانادا کار کنند؟

ممکن است بتوانید در محوطه دانشگاه یا خارج از دانشگاه کار کنید، مشروط بر اینکه مجوز تحصیل شما این شرایط را ذکر کند. شما تنها پس از شروع برنامه تحصیلی کانادا می توانید در کانادا شروع به کار کنید.

ممکن است به شما اجازه داده شود در محوطه مدرسه خود کار کنید اگر:

 • دانشجوی تمام وقت پس از دبیرستان هستند،
 • دارای مجوز تحصیلی معتبر و
 • داشتن شماره بیمه اجتماعی (SIN)

اگر نیاز به کار برای یک تعاونی یا کارآموزی دارید، باید برای مجوز کار تعاونی یا کارآموزی اقدام کنید. شما ممکن است واجد شرایط باشید اگر:

 • برای تکمیل برنامه شما کار لازم است،
 • شما دارای مجوز تحصیلی معتبر هستید،
 • شما نامه ای از موسسه خود دارید که تأیید می کند همه دانش آموزان باید برای دریافت مدرک خود تلاش کنند،
 • همکاری یا کارآموزی شما ۵۰ درصد یا کمتر از برنامه شما است.
 • اگر در حال گذراندن زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم، دوره های علاقه عمومی یا دوره هایی برای آماده شدن برای برنامه دیگری هستید، ممکن است واجد شرایط مجوز کار تعاونی نباشید.
 • اگر می خواهید خارج از دانشگاه کار کنید، مجوز تحصیل شما باید بگوید که می توانید خارج از دانشگاه کار کنید. شما همچنین باید:
 • دانشجوی تمام وقت باشد،
 • در یک برنامه پس از متوسطه ثبت نام کنید،
 • در یک برنامه تحصیلی ثبت نام کنید که حداقل ۶ ماه طول می کشد و منجر به دریافت مدرک، دیپلم یا گواهی می شود.
 • شروع به تحصیلی کرده اند،
 • داشتن شماره بیمه اجتماعی (SIN)
 • اگر دانشجوی پاره وقت هستید، فقط می توانید خارج از دانشگاه کار کنید.
 • اگر تمام معیارهای ذکر شده در بالا را برآورده کرده اید، و،

شما فقط نیمه وقت تحصیلی می کنید زیرا:

 • شما در ترم آخر خود هستید و برای تکمیل برنامه خود نیازی به تحصیلی تمام وقت ندارید
 • شما تا آخرین ترم تحصیلی خود دانشجوی تمام وقت در کانادا بودید

چند ساعت می توانم با مجوز تحصیل کار کنم؟

با فرض اینکه مجوز تحصیل شما بیان می کند که می توانید در کانادا کار کنید، اجازه دارید در طول سال تحصیلی ۲۰ ساعت در هفته خارج از دانشگاه کار کنید. همچنین می توانید در زمان استراحت های برنامه ریزی شده به صورت تمام وقت کار کنید. هیچ محدودیتی برای تعداد ساعات کار در محوطه دانشگاه وجود ندارد.

آیا می توانم در کانادا بورس تحصیلی بگیرم؟

بله . می توانید از طریق موسسه خود یا از طریق اشخاص ثالث برای بورسیه تحصیلی، بورسیه یا کمک هزینه مبتنی بر شایستگی اقدام کنید.

برای تحصیل در کانادا به چه مقدار پول نیاز دارم؟

هزینه های تحصیل در کانادا در مقایسه با سایر مقاصد محبوب مانند ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا و کشورهای اتحادیه اروپا مقرون به صرفه در نظر گرفته می شود. بسیاری از موسسات دانشگاهی کانادا برنامه هایی با شهریه هایی ارائه می دهند که حدود ۱۵۰۰۰ دلار کانادا در سال است. علاوه بر هزینه تحصیل، باید بتوانید توانایی خود را برای حمایت مالی از خود و سایر اعضای خانواده نشان دهید. هزینه های تحصیل و زندگی در هر استان و منطقه متفاوت است. به طور کلی، هزینه تحصیل در شهرهای بزرگتر در کانادا بیشتر از شهرهای کوچکتر است.

اگر قصد تحصیل در خارج از کبک را دارید، جدول زیر حداقل بودجه ای را که برای حمایت از خود در حین تحصیل در کانادا (که به عنوان “اثبات حمایت مالی” نیز شناخته می شود) نیاز دارید را نشان می دهد:

میزان بودجه مورد نیاز در سال (به استثنای شهریه)

شما ۱۰۰۰۰ دلار کانادا

اولین عضو خانواده ۴۰۰۰ دلار کانادا

سایر اعضای خانواده ۳۰۰۰ دلار کانادا

اگر قصد تحصیل در کبک را دارید، جدول زیر حداقل بودجه ای را که برای تامین مالی خود در حین تحصیل در استان نیاز دارید را نشان می دهد:

میزان بودجه مورد نیاز در سال (به استثنای شهریه)

شما ۱۱۰۰۰ دلار کانادا

اولین عضو خانواده (۱۸ یا بیشتر) ۵۱۰۰ دلار کانادا

اولین عضو خانواده (زیر ۱۸ سال) ۳۸۰۰ دلار کانادا

هر عضو اضافی خانواده (۱۸ یا بیشتر) ۵۱۲۵ دلار کانادا

هر عضو اضافی خانواده (زیر ۱۸ سال) ۱۹۰۳ دلار کانادا

محدودیت سنی برای تحصیل در کانادا چقدر است؟

هیچ محدودیت سنی برای تحصیل در کانادا وجود ندارد.

آیا برای تحصیل در کانادا باید در آزمون زبان شرکت کنم؟

برای درخواست مجوز تحصیلی نیازی به آزمون زبان ندارید، اما ممکن است موسسه ای که برای آن درخواست می دهید از شما درخواست کند. برای جزئیات بیشتر، لطفاً سیاست‌های مؤسسات دانشگاهی مورد نظر برای درخواست را بررسی کنید.

وظایف من به عنوان یک دانشجوی بین المللی در کانادا چیست؟

پس از تأیید مجوز تحصیل، باید شرایط زیر را که توسط دولت کانادا تعیین شده است را رعایت کنید:

 • در موسسه آموزشی تعیین شده خود ثبت نام کنید
 • برای تکمیل برنامه خود تلاش کنید
 • تمام شرایط ذکر شده در مجوز تحصیلی خود را برآورده کنید
 • اگر دیگر شرایط مجوز تحصیل خود را ندارید، تحصیلی را متوقف کنید
 • زمانی که مجوز تحصیلی شما منقضی شد، کانادا را ترک کنید (مگر اینکه مجوز موقت یا اقامت دائم دیگری دریافت کرده باشید)
 • اگر هر یک از شرایط ذکر شده در مجوز تحصیل خود را نقض کنید، مجوز تحصیل شما به طور خودکار بی اعتبار می شود.

چه مدت طول می کشد تا مجوز تحصیل دریافت شود؟

زمان پردازش بستگی به هر دفتر ویزا دارد. ابزار زمان پردازش مهاجرت کانادا ویزا حاوی اطلاعات بیشتری است.

چه تفاوت هایی در سطوح تحصیلی و بین کالج ها، دانشگاه ها و سایر مؤسسات آموزشی تعیین شده در کانادا وجود دارد؟

دانشگاه ها: آنها علاوه بر گواهینامه ها و دیپلم، مدارک کارشناسی، حرفه ای و فوق لیسانس را ارائه می دهند.

کالج های اجتماعی: آنها گواهی، دیپلم، مدرک کاردانی، مدرک کارشناسی و دیپلم فوق لیسانس را ارائه می دهند.

کالج‌های فنی و حرفه‌ای: آنها گواهی‌ها و مدرک‌هایی را برای آموزش فنی ارائه می‌دهند که به بزرگسالان کمک می‌کند تا در حرفه خود پیشرفت کنند.

دیپلم ها و مدرک تحصیلی بعد از دیپلم

 • ۱-۲ سال
 • برنامه های شغلی برای کمک به بزرگسالان برای یافتن کار مرتبط با اعتبار.

مدارک کاردانی

 • ۲ سال
 • مشابه دو سطح اول تحصیل در مقطع کارشناسی ۴ ساله.

مدرک کارشناسی

 • ۳-۴ سال
 • معمولاً ۴ سال طول می کشد به جز این که در استان هایی مانند کبک می تواند به ۳ سال نیز کوتاه باشد. در دانشگاه ها ارائه می شود و بیشتر از برنامه های کالج ماهیت نظری دارد.

تحصیلات تکمیلی

 • ۱-۲ سال
 • مدرک تخصصی پس از تکمیل مدرک لیسانس.

مدرک کارشناسی ارشد

 • ۱-۲ سال
 • می تواند شامل پایان نامه تحقیقاتی یا عدم ارسال پایان نامه باشد.

دکترا

 • ۴-۸ سال
 • معمولاً شامل ترکیبی از کار درسی در ابتدای دکترا و به دنبال آن تکمیل پایان نامه ای است که با موفقیت در مقابل یک پانل دانشگاهی دفاع می شود.

برنامه های فوق دکترا

 • بدون محدودیت زمانی
 • برنامه تحقیقاتی تخصصی پس از اتمام دوره دکتری.

آخرین مهلت درخواست برای DLI در کانادا چقدر است؟

تمام DLI ها در کانادا مهلت های خاص خود را خواهند داشت که ممکن است بسته به برنامه، بخش یا دانشکده ای که ممکن است برای آن درخواست دهید متفاوت باشد. به روزترین اطلاعات را در وب سایت مدرسه ای که قصد دارید در آن درخواست دهید، پیدا خواهید کرد.

سالانه چند دانشجوی بین المللی اقامت دائم کانادا (PR) را دریافت می کنند؟

از آنجایی که بسیاری از برنامه های مهاجرتی فدرال و استانی کانادا به دانشجویان بین المللی امتیاز اضافی می دهند و یا جریان های برنامه های کاربردی اختصاصی را در اختیار آنها قرار می دهند، دانشجویان بین المللی بیشتری هر ساله در حال تبدیل شدن به مهاجرت به کانادا هستند. بر اساس آخرین آمار دولت فدرال، سالانه بیش از ۵۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی مقیم دائم می شوند.

چگونه می توانم والدینم را برای تحصیل در کانادا متقاعد کنم؟

سوالات و نگرانی های والدین در هر کشور و منطقه ای از جهان متفاوت است، اما می توانید اطلاعات زیر را با والدین خود به اشتراک بگذارید:

 • کانادا کشوری بسیار امن، امن و با ثبات است که پذیرای مردم از سراسر جهان است. فرقی نمی کند ملیت، قومیت یا مذهب شما چیست، در کانادا افرادی با پیشینه مشابه خود را خواهید یافت.
 • کانادا برخی از موسسات آموزشی با بالاترین امتیاز را در جهان ارائه می دهد که تعدادی از آنها در بین ۱۰۰ موسسات آموزشی برتر در سطح جهانی رتبه بندی شده اند.
 • کانادا نسبت به کشورهایی مانند ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا مقرون به صرفه‌تر است و همچنین به شما این امکان را می‌دهد که در حین تحصیل و پس از تحصیل خود کار کنید تا بتوانید از نظر مالی در طول تحصیل خود در این کشور حمایت کنید. بورسیه های تحصیلی نیز برای دانشجویان بین المللی در دسترس است.
 • دانشجویان بین المللی چشم انداز شغلی امیدوار کننده ای در کانادا دارند. کانادا همیشه به دنبال استعدادهایی با انگیزه، جاه طلب، تحصیل کرده، چند زبانه و دارای دیدگاه های متنوع و جهانی است.
 • کانادا به دنبال کمک به دانشجویان بین المللی برای اقامت دائم در این کشور است.
 • طبق نظرسنجی های بین المللی، والدین کانادا را به عنوان دارای شرایط بهتر مجوز تحصیل نسبت به کشورهای دیگر مانند ایالات متحده و بریتانیا ارزیابی می کنند. دریافت مجوز تحصیل در کانادا نیز می تواند تحت برنامه هایی مانند Student Direct Stream و برای دانشجویان بین المللی از کشورهای مبدا بسیار سریع باشد.

فهرست موسسات آموزشی تعیین شدهDLI

در بیشتر موارد، دانشجویان بین‌المللی آینده‌نگر که مایل به تحصیل در مؤسسه‌های بعد از متوسطه در کانادا هستند، باید هنگام درخواست مجوز تحصیل کانادا، نامه پذیرش از یک مؤسسه آموزشی تعیین شده ارائه دهند.

متقاضیان باید شماره موسسه آموزشی تعیین شده (DLI #) را برای مدرسه انتخابی خود ارائه دهند. شماره DLI عددی است که با حرف O در فرم درخواست مجوز تحصیل شروع می شود.

در موارد خاص، دانشجویان ممکن است از ارائه نامه از DLI یا ارائه شماره DLI در درخواست خود معاف شوند. این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد، اما محدود به موارد زیر نیست:

 • دانش آموزان در یک موسسه ابتدایی یا متوسطه. این مدارس همه به طور خودکار تعیین می شوند و هیچ شماره DLI ارائه نمی شود.
 • یکی از اعضای خانواده یک تبعه خارجی که درخواست وی برای مجوز کار یا مجوز تحصیل قبل از ورود تبعه خارجی به کانادا به صورت کتبی تایید شده است. در این صورت، یکی از اعضای خانواده ممکن است مجوز تحصیل بدون محدودیت دریافت کند.
 • برخی از موسسات در کبک توسط دولت استانی تعیین شده اند، اما شماره DLI منحصر به فرد ندارند.

گاهی اوقات، موسسات ممکن است وضعیت تعیین شده خود را از دست بدهند. بسته به زمان از دست دادن وضعیت، دانشجوی بین المللی ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.

 • اگر فردی درخواست مجوز تحصیلی را با نامه پذیرش از موسسه ای که DLI نیست ارائه کند، درخواست مجوز تحصیل رد می شود.
 • اگر فردی درخواست مجوز تحصیلی را با نامه پذیرش از DLI ارائه کند، اما موسسه قبل از صدور مجوز تحصیل وضعیت تعیین شده خود را از دست بدهد، دانشجو سه گزینه دارد. او ممکن است:
 • پس گرفتن درخواست؛
 • یک نامه پذیرش از یک DLI مختلف ارسال کنید.
 • هیچ کاری انجام ندهید، در این صورت درخواست طبق اطلاعات ارائه شده پردازش می شود. بنابراین درخواست رد خواهد شد.

اگر فردی مجوز تحصیل برای DLI دریافت کند و موسسه پس از صدور مجوز تحصیل وضعیت تعیین شده خود را از دست بدهد، دانشجو دو گزینه دارد. او ممکن است:

 • انتقال به DLI دیگر؛
 • ادامه تحصیل در مؤسسه غیر تعیین شده تا پایان مجوز تحصیل او. در این صورت، مجوز تحصیل برای مؤسسه غیر تعیین شده قابل تمدید نیست.

پذیرش؛

پس از انتخاب یک موسسه آموزشی و برنامه تحصیلی در کانادا، دانشجویان بین المللی آینده نگر باید در مدرسه انتخابی خود پذیرش بگیرند.

آماده سازی درخواست برای یک برنامه تحصیلی در کانادا گامی حیاتی در مسیر تبدیل شدن به یک دانشجوی بین المللی در کانادا است. در حالی که شرایط و مراحل دقیق پذیرش از مدرسه ای به مدرسه دیگر متفاوت است، عوامل زیر باید هنگام تهیه درخواست در نظر گرفته شوند. توجه به این نکته ضروری است که دانشجویان آینده نگری که مایل به تحصیل در کانادا هستند ابتدا باید برای یک برنامه تحصیلی در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) درخواست دهند.

الزامات زبان

دو زبان رسمی کانادا انگلیسی و فرانسوی هستند. برای واجد شرایط بودن برای یک برنامه آکادمیک، اکثر مدارس انگلیسی زبان ممکن است از دانش آموزانی که انگلیسی برای آنها زبان اول نیست بخواهند که در یک آزمون امتحانی انگلیسی مانند آموزش زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی (TOEFL)، آزمون بین المللی زبان انگلیسی قبول شوند. سیستم (IELTS) یا آزمون زبان انگلیسی آکادمیک کانادایی (CAEL)، یا در برنامه زبان خود یا در یک مدرسه شریک ESL ثبت نام کنید. موسسات فرانسوی زبان ممکن است درخواست یک آزمون معتبر فرانسوی کنند یا موسسه ممکن است روش های ارزیابی زبان خود را داشته باشد.

الزامات ورودی

هیچ آزمون ورودی در سراسر کانادا برای برنامه های تحصیلی پس از دبیرستان وجود ندارد. هر موسسه استانداردهای پذیرش خود را تعیین می کند و صلاحیت های هر متقاضی را به صورت جداگانه ارزیابی می کند. مهم است که متقاضی قبل از ارسال درخواست تأیید کند که شرایط پذیرش یک برنامه تحصیلی مورد نظر را برآورده می کند. داوطلبان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با مؤسسات فردی تماس بگیرند یا به وب سایت مربوطه مراجعه کنند.

مهلت درخواست

مهلت درخواست از مدرسه ای به مدرسه دیگر متفاوت است، برخی از مدارس فقط در مقاطع خاصی در طول سال درخواست می پذیرند. پس از ارسال درخواست، ممکن است چهار تا شش ماه طول بکشد تا تصمیمی از یک مدرسه دریافت شود. برای اطمینان از اینکه متقاضی زمان کافی برای اخذ Study Permit و سفر به کانادا قبل از شروع برنامه تحصیلی دارد، بسیار مهم است که قبل از تاریخ شروع در نظر گرفته شده برای یک برنامه درخواست دهید. این روند می تواند بین هشت تا ۱۵ هفته طول بکشد. ایده خوبی است که از یک سال قبل شروع به جمع آوری مدارک و اطلاعات لازم کنید.

سال تحصیلی

سال تحصیلی معمولاً از سپتامبر تا مه ادامه دارد. برخی از مدارس دارای سیستم ترم یا سه ماهه هستند و همه دروس حتی در تابستان در دسترس هستند. سایر موسسات ممکن است انتخاب رشته و جدول زمانی محدودتری را در طول ماه های تابستان ارائه دهند و ثبت نام در دوره های تابستانی اغلب اختیاری است. برخی از برنامه ها نیز ورودی ژانویه دارند.

تحصیلی زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم

دانشجویان بین المللی آینده نگر که به عنوان زبان دوم فرانسوی یا انگلیسی در یک مؤسسه خصوصی در کانادا تحصیل می کنند، می توانند تأیید کنند که این برنامه از کیفیت خوبی در وب سایت Languages ​​Canada برخوردار است. این سازمان یک ارزیابی کیفی از مدارس زبان در سراسر کانادا ارائه می دهد و لیستی از برنامه ها و اعضای تایید شده را ارائه می دهد.

شناسایی موسسه/برنامه

در کانادا دولت های استانی و منطقه ای مسئول آموزش هستند. از طریق قوانین استانی، کالج‌ها تنظیم و تعیین می‌شوند و به دانشگاه‌ها حق اعطای مدرک داده می‌شود. دانشجویان بین المللی ملزم به ادامه تحصیل در DLI هستند. این وضعیت توسط استانی که موسسه در آن واقع شده تنظیم می شود. قبل از درخواست برای یک موسسه، دانشجویان بین المللی آینده نگر باید بررسی کنند که موسسه مورد نظر DLI است. برای فهرست کامل همه DLI ها بر اساس استان، لطفاً به فهرست مؤسسات آموزشی تعیین شده مراجعه کنید.

در حالی که هیچ رتبه‌بندی دولتی برای دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا وجود ندارد، بسیاری از نشریات آموزشی و منابع رسانه‌ای محبوب، مؤسسات کانادایی را در فهرست موسسات آموزش عالی در سراسر جهان رتبه‌بندی می‌کنند.

آموزش از راه دور

افرادی که نمی توانند برای تحصیل در یک مؤسسه تحصیلات تکمیلی به کانادا بیایند، ممکن است بخواهند بسیاری از برنامه های آنلاین ارائه شده توسط دانشگاه ها و کالج های کانادا را در نظر بگیرند. این برنامه‌ها می‌توانند با گذراندن دوره‌های آنلاین قبل از ورود به کانادا، یک مدرک، دیپلم، یا گواهینامه کانادایی را برای افراد فراهم کنند. با تکمیل این دوره ها، دانشجو ممکن است برای شرکت در یک موسسه برای سال دوم یا سوم یک برنامه تحصیلی به کانادا برسد.

کمک مالی

افرادی که برای تامین هزینه تحصیل در کانادا به کمک نیاز دارند، می توانند در اولین قدم با دولت کشور شهروندی خود تماس بگیرند. ممکن است بورس های تحصیلی، وام های کم بهره، یا جوایزی دیگر که واجد شرایط آن هستید وجود داشته باشد. علاوه بر این، دفتر کمک مالی دانشگاه یا کالجی که می خواهید در آن شرکت کنید ممکن است در موقعیتی باشد که کمک کند. برخی از موسسات ممکن است گزینه های تامین مالی در دسترس دانشجویان بین المللی داشته باشند.

به منظور تعیین اینکه آیا می توان واحدها را از یک مؤسسه فوق متوسطه دیگر منتقل کرد، مهم است که دانشجو با دانشگاه یا کالج کانادایی که قصد انتقال به آن را دارد تماس بگیرد، زیرا هر مؤسسه سیاست خاص خود را در مورد اعتبارات انتقالی دارد. موسسه آموزشی فعلی دانشجو ممکن است با موسسات خاصی در کانادا توافق نامه ای داشته باشد تا امکان شناسایی اعتبار را فراهم کند.

نحوه درخواست

هنگامی که یک متقاضی دانشجویی یک دانشگاه یا کالج کانادایی را انتخاب کرد، ممکن است به وب سایت آن موسسه مراجعه کند یا برای اطلاع از نحوه درخواست با دفتر پذیرش تماس بگیرد.

بسیاری از موسسات درخواست ها را به صورت الکترونیکی آنلاین دریافت می کنند. به طور کلی، متقاضی ممکن است در عرض چهار تا شش ماه پس از مهلت درخواست، تصمیمی در مورد درخواست دریافت کند. متقاضیان موفق نامه پذیرش دریافت خواهند کرد که ممکن است در درخواست مجوز تحصیل کانادا مورد استفاده قرار گیرد.

برنامه ها و زمینه های تحصیلی در کانادا

انتخاب برنامه مطالعاتی مناسب مساله ای کلیدی است. دانشجویان پس از دبیرستان در کانادا ممکن است با انتخاب از میان صدها برنامه مجزا، تجربه تحصیلی خود را تنظیم کنند. هر برنامه تحصیلی دارای الزامات منحصر به فردی است، مانند کار درسی و امتحانات، که انتظار می رود دانش آموزان آنها را تکمیل کنند. هنگامی که به اندازه کافی از این الزامات با موفقیت تکمیل شد، مدرسه یک مدرک تحصیلی مانند گواهی، دیپلم یا مدرک اعطا می کند. مدارک تکمیل شده بخش مهمی از واجد شرایط بودن برای یک شغل یا ادامه تحصیل در سطح بالاتر است.

دوره ها و واحدهای درسی

برنامه های تحصیلی از واحدهای مجزا به نام دوره تشکیل شده است. به عنوان مثال، هنگام تحصیلی بازرگانی، دانشجویان ممکن است مجبور شوند دوره های درسی را در زمینه های موضوعی اقتصاد، حسابداری و کارآفرینی تکمیل کنند. دانش آموزان در همان برنامه ممکن است ملزم به تکمیل دوره های مختلف بسته به مناطق تحصیلی خاص خود شوند. به عنوان مثال، یک دانشجو در یک برنامه بازاریابی املاک و مستغلات، دروس بسیار متفاوتی با یک دانشجوی حسابداری خواهد داشت، حتی اگر هر دوی این دانشجویان ممکن است به “مدرسه مدیریت و تجارت” تعلق داشته باشند.

اکثر دوره ها در کانادا شامل مجموعه ای از درس های هفتگی، امتحانات و دوره های مستقل در یک حوزه موضوعی خاص هستند و حدود ۱۲ هفته طول می کشند. هنگامی که الزامات یک دوره انفرادی با موفقیت تکمیل شد، مدرسه برای تکمیل برنامه تحصیلی به دانش آموز “اعتبار” اعطا می کند. یک برنامه تحصیلی زمانی کامل می شود که اعتبارات کافی برای برآوردن الزامات برنامه به دست آمده باشد. به عنوان مثال، مدرک لیسانس در کانادا معمولاً شامل ۱۲۰ واحد درسی است و هر دوره تکمیل شده به طور کلی سه واحد در این مجموع دارد.

ترم ها

سال تحصیلی در کانادا بر اساس اصطلاحاتی سازماندهی می شود که معمولاً به آنها ترم گفته می شود. اکثر مدارس در کانادا از سیستم ترم یا سه ماهه استفاده می کنند، به این معنی که سال به دو ترم با طول مساوی یا سه ترم با طول مساوی تقسیم می شود. به دلایل عملی، دانشجویان باید در نظر داشته باشند که سپتامبر آغاز سال تحصیلی در کانادا است.

گام بعدی

توجه به این نکته مهم است که قبل از شروع به بررسی مدارس، تصمیم گیری در مورد حوزه تحصیلی الزامی نیست. علاوه بر برنامه های تحصیلی، عوامل مهم دیگری نیز در انتخاب مؤسسه نقش دارند. دانش آموزان آینده نگر ممکن است مدرسه ای را بر اساس شهرت، موقعیت مکانی، فرصت های فوق برنامه یا هزینه آن انتخاب کنند. بسیاری از برنامه های تحصیلی به دانش آموز اجازه می دهد تا بعداً در برنامه تحصیلی یک حوزه اصلی تحصیلی یا تخصصی را انتخاب کند – این به ویژه در مورد برنامه های مدرک لیسانس صدق می کند، که در آن ممکن است دانش آموز ملزم به انتخاب رشته تحصیلی اصلی و فرعی در سال دوم باشد. .

دانشجویان آینده نگر باید در نظر داشته باشند که اگر در مورد یک زمینه تخصصی تصمیم نگرفته اند، این مانعی برای تحصیل در کانادا نیست. در حالی که پیگیری برنامه ای که در نهایت مناسب نیست ممکن است یک اشتباه پرهزینه باشد (هم از نظر مالی و هم از نظر زمانی)، بسیاری از برنامه های تحصیلی با تغییر برنامه های تحصیلی یا تنظیم برنامه های بین رشته ای انعطاف پذیری را ارائه می دهند.

با این حال، این درست است که دانشجویی با ایده روشنی از برنامه تحصیلی که می‌خواهد دنبال کند، ممکن است بتواند از همه گزینه‌های موجود برای تجربه کاری و پیشرفت شغلی حداکثر استفاده را ببرد. توصیه می شود که یک دانشجوی بین المللی آینده نگر به دقت برنامه های تحصیلی مختلف موجود در کانادا را قبل از شروع درخواست بررسی کند.

سطوح تحصیلات بعد از دوره متوسطه در کانادا

انتخاب سطح و برنامه تحصیلی مناسب یک تصمیم بزرگ است. قانون اساسی کانادا به هر استان و منطقه اجازه می دهد تا برنامه های آموزشی خود را ارائه دهد. با وجود تفاوت‌های منطقه‌ای، کالج‌ها، دانشگاه‌ها و پلی‌تکنیک‌های کانادا از اصطلاحات مشابهی برای توصیف مسیرها و مدارک مشترک استفاده می‌کنند. طول و ترکیب این برنامه ها یک تصمیم مهم برای دانشجویان بین المللی آینده نگر است، زیرا ممکن است تأثیر مستقیمی بر واجد شرایط بودن فرصت های شغلی و مهاجرت در کانادا داشته باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا Undergraduate

تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا پس از اتمام دبیرستان یا دبیرستان انجام می شود. طول دوره کامل آموزش استاندارد در مقطع کارشناسی (که در مقطع لیسانس به اوج می رسد) سه تا پنج سال است. دانشجویان بین المللی باید حداقل چهار سال برای تکمیل مدرک لیسانس (لیسانس) بودجه داشته باشند. با داشتن مدرک لیسانس تکمیل شده و ترکیب مناسبی از مهارت ها و تجربه زبانی، دانشجویان بین المللی ممکن است واجد شرایط تعدادی از برنامه های مهاجرت استانی و فدرال شوند. آنها همچنین ممکن است تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بگیرند که نیاز به تکمیل مدرک لیسانس دارد. کانادا همچنین تعدادی گواهینامه، دیپلم و مدرک کاردانی را در مقطع کارشناسی ارائه می دهد. در حالی که اینها برای دانشجویان واجد شرایط لازم برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد در کانادا نیستند، ممکن است برای اهداف مهاجرت یا اشتغال مفید باشند.

گواهینامه های تحصیلی Certificates

معمولا کمتر از یک سال یا یک تا دو ترم تمام وقت هستند. یک مدرک معمولی در کانادا شامل سه تا هشت ماه تحصیل پس از دبیرستان در یک موضوع واحد است. حوزه های موضوعی رایج شامل تجارت، فناوری اطلاعات، مدیریت مراقبت های بهداشتی و سایر گزینه های پیش از دیپلم یا پیش مدرک است. هدف از صدور گواهینامه این است که به دانش آموزان پس از متوسطه مهارت ها و دانش برای یک حرفه ابتدایی بدهد. همه کالج ها و دانشگاه ها برنامه های گواهی با طول های مختلف ارائه می دهند. برای پذیرش در برنامه گواهینامه، مدرک دیپلم دبیرستان کانادا یا پیش نیازهای موضوعی ضروری مورد نیاز است.

دیپلم کالج یا دانشگاه Diploma

معمولا حداقل دو سال یا چهار تا شش ترم تمام وقت هستند. مدارک کالج در کانادا اغلب شامل حداقل دو سال تحصیلی تمام وقت تحصیلی تخصصی پس از متوسطه است. مانند برنامه های گواهی، برنامه های دیپلم عمدتاً برای پاسخگویی به نیازهای خاص مشاغل و مشاغل فنی یا حرفه ای توسعه می یابند و – بسته به شغل مورد نیاز – ممکن است بیش از سه سال از چهار سال طول بکشد. برنامه های دیپلم همچنین احتمالاً دارای یک جزء کارآموزی تعاونی یا سایر گزینه های کارآموزی هستند و دیپلم ها را می توان ارتقا داد یا به مدرک لیسانس منتقل کرد. پذیرش در یک برنامه دیپلم کالج نیاز به یک برنامه متوسطه تکمیل شده در کانادا (یا معادل آن) دارد.

فوق دیپلم Associate

معمولاً دو سال یا چهار ترم تمام وقت است. مدرک کاردانی در کانادا یک برنامه کارشناسی پایه با ۶۰ اعتبار در یک حوزه کلاسیک تحصیلی (مانند علوم یا هنر) است. برخلاف گواهینامه ها و دیپلم ها، مدارک کاردانی شامل طیف وسیعی از موضوعات آکادمیک عمومی و همچنین تخصص در زمینه مورد علاقه (شبیه به یک رشته) می شود.

نمونه های رایج عبارتند از: Associate of Arts (تجارت) و Associate of Arts (علم). مدرک کاردانی به دانشجویان این امکان را می دهد که تحصیلات خود را در یک کالج یا دانشگاه آغاز کنند و به دوره های درسی سال سوم در دانشگاه منتقل شوند، تا زمانی که موسسه پذیرنده به رسمیت شناخته شود.

مدرک کارشناسی Bachelor

تقریباً چهار تا پنج سال یا هشت ترم تمام وقت یا بیشتر است. مدرک لیسانس در کانادا معمولاً به معنای تکمیل چهار سال تحصیلات تمام وقت پس از دبیرستان است. حوزه های موضوعی اغلب شامل موضوعات آکادمیک سنتی در بازرگانی، علوم عمومی، مهندسی، هنر یا علوم انسانی است. در این ترتیب، از دانش آموزان انتظار می رود که در طول یک یا دو سال اول خود، دانش عمومی و پایه را کسب کنند و سپس در تمرکزی به نام رشته تخصص پیدا کنند. برخی از دانشکده ها سال پنجم حرفه ای را ارائه می دهند که شامل یک دوره آموزشی تحت نظارت است (مثلاً برای گواهینامه های معلمان).

 • پذیرش در برنامه لیسانس مستلزم داشتن مدرک دیپلم متوسطه تکمیل شده در کانادا (یا معادل آن) است.

تحصیلات تکمیلی در کانادا (مدارک تحصیلات تکمیلی و گواهینامه های فوق لیسانس)

معمولا کمتر از یک سال یا یک یا دو ترم تمام وقت است. در کانادا، تعدادی دیپلم و گواهی ممکن است پس از اتمام دوره لیسانس گرفته شود. این برنامه ها ممکن است تقریباً شامل دو تا سه ترم تحصیل تمام وقت باشد. مدارک و گواهی های فارغ التحصیل می توانند به مدرک کارشناسی ارشد منتقل شوند. اغلب، آنها ممکن است به عنوان یک تعریف اضافی برای مدرک لیسانس عمل کنند و تخصص شدیدی را در یک زمینه موضوعی نشان دهند. حوزه‌های موضوعی رایج شامل مدیریت بازرگانی، فروش و بازاریابی، و مدیریت منابع است.

مدرک کارشناسی ارشد

تقریباً یک تا سه سال یا ۳ تا ۹ ترم تمام وقت است. مدارک کارشناسی ارشد شامل یک تا سه سال تحصیلات تکمیلی بسیار تخصصی است و ممکن است منجر به تمرین حرفه ای شود. این مدرک‌ها توسط دانشگاه‌ها اعطا می‌شوند و تمایل دارند بر اساس زمینه‌های مطالعاتی قبلی که در سطح لیسانس بررسی شده‌اند. برنامه ها اغلب از دانش آموز انتظار دارند که تحقیقات اصلی مهمی را پیشنهاد دهد و انجام دهد که به یک پروژه بزرگ، پایان نامه و/یا امتحان جامع ختم می شود. برنامه های کارشناسی ارشد در کانادا نیاز به تکمیل مدرک لیسانس دارد.

مدرک دکترا

تقریبا چهار تا شش سال است. به طور کلی، دکترا در کانادا شامل حداقل دو تا سه سال تحصیل تمام وقت در دوره های جامع و تحلیلی است که به دنبال آن یک پایان نامه یا پایان نامه مستقل است. دکترا و سایر دکترا برای بسیاری از مشاغل مانند استاد دانشگاه، دکتر یا مشاغل مدیریتی سطح بالا در دولت، مراقبت های بهداشتی، و آموزش مورد نیاز است. متوسط ​​دوره زمانی برای تکمیل دوره دکتری چهار تا شش سال است.

سوالات متداول

آیا کالج ها و دانشگاه های کانادا مدارک مشابهی را ارائه می دهند؟

به طور کلی، کالج‌های حرفه‌ای و کالج‌های هنرهای کاربردی و فناوری گواهی‌ها و دیپلم ارائه می‌دهند، در حالی که دانشگاه‌ها مدرک‌های لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا را اعطا می‌کنند. با این حال، کالج‌های دولتی معتبر در کانادا به طور فزاینده‌ای مدارک لیسانس و تعداد محدودی گواهی‌های فارغ‌التحصیلی و دیپلم را اعطا می‌کنند. بسیاری از دانشگاه‌ها نیز برنامه‌های مدرک تحصیلی و دیپلم را ارائه می‌کنند.

برنامه های انتقال دانشگاه چیست؟

بسیاری از دانش‌آموزان پس از پایان دبیرستان مستقیماً به دانشگاه می‌روند، در حالی که برخی دیگر ابتدا در مورد کالج تصمیم می‌گیرند. بسیاری از کالج ها با دانشگاه ها همکاری می کنند تا دانشجویان بتوانند پس از یک یا دو سال تحصیل تمام وقت در یک کالج به دانشگاه منتقل شوند.

آیا می توان اعتبارات را از مدرسه، کالج یا دانشگاه خارج از کانادا منتقل کرد؟

در حالی که برنامه‌های دیپلم و گواهی در خارج از کشور برای تکمیل مدرک لیسانس کانادایی به رسمیت شناخته نمی‌شوند، مدارس شریک فردی ممکن است توافقنامه‌های بیانی داشته باشند که به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا برای تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی در سال اول یا دوم منتقل شوند. برخی از برنامه های دبیرستان در خارج از کانادا، مانند مدرک بین المللی لیسانس یا مدرک A-Level، ممکن است برای مدرک لیسانس اعمال شوند، به طوری که یک دانش آموز بین المللی ممکن است بتواند مستقیماً وارد سال دوم یک برنامه کارشناسی شود.

با این حال، تکمیل برنامه های کارشناسی خارج از کشور (به عنوان مثال: برنامه های چهار ساله مشابه) ممکن است به عنوان پیش نیاز برای پذیرش در برنامه های کارشناسی ارشد در کشور استفاده شود.

گزینه های مهاجرت به کانادا برای فارغ التحصیلان بین المللی

جدول زیر یک نمای کلی به روز از گزینه های مختلف مهاجرت به کانادا برای دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی در کانادا ارائه می دهد.

برنامه / رده آیا همسو با اکسپرس اینتری است؟ آیا پیشنهاد کار مورد نیاز است؟ اطلاعات اضافی
کلاس تجربه کانادایی بله خیر فارغ التحصیلان ممکن است پس از کار در کانادا در مجوز کار پس از فارغ التحصیلی واجد شرایط شوند. فارغ التحصیلان همچنین ممکن است امتیاز اضافی سیستم رتبه بندی جامع (CRS) برای اعتبار نامه کانادایی خود را به دست آوردن
برنامه کارگر ماهر فدرال بله خیر فارغ التحصیلان دارای اعتبارنامه کانادایی امتیاز بیشتری تحت عامل آموزش و پرورش دریافت می کنند. فارغ التحصیلان همچنین ممکن است امتیاز سیستم رتبه بندی جامع اضافی (CRS) برای اعتبارنامه کانادایی خود را به دست آوردن.
فدرال ماهر اصناف برنامه بله خیر فارغ التحصیلان همچنین ممکن است امتیاز سیستم رتبه بندی جامع اضافی (CRS) برای اعتبارنامه کانادایی خود را به دست آوردن.
پایلوت مهاجرت آتلانتیک (AIP)

برنامه تحصیلات تکمیلی بین المللی آتلانتیک (AIGP)

خیر بله فارغ التحصیلان موسسات پس از متوسطه در استان های آتلانتیک می توانند درخواست دهند. هیچ تجربه کاری مورد نیاز نیست. متقاضیان نیاز به دیپلم دو ساله پس از متوسطه از یک موسسه یادگیری با بودجه عمومی در منطقه آتلانتیک دارند. درخواست ها باید ظرف ۲۴ ماه پس از اخذ دیپلم ارائه شوند.
پایلوت مهاجرت روستایی و شمالی خیر خیر فارغ التحصیلان واجد شرایط آموزش مقدماتی در داخل جامعه تعیین شده از معیارهای تجربه کاری برنامه معاف هستند.
آلبرتا

آلبرتا فرصت جریان

خیر بله دانشجویان بین المللی می توانند از جریان فرصت آلبرتا بهره مند شوند اگر آنها مطالعات خود را در یک موسسه تایید شده آلبرتا پس از متوسطه به پایان رسانده اند و در آلبرتا در مجوز کار پس از فارغ التحصیلی استخدام می شوند.
بریتیش کلمبیا

BC PNP مهارت مهاجرت : فارغ التحصیل بین المللی

خیر بله محدود به فارغ التحصیلان موسسات BC نیست، فارغ التحصیلان موسسات   در سراسر کانادا ممکن است اعمال شوند؛ رده تحت سیستم بیان بهره به نام SIRS عمل می کند؛ تحصیلات پس از متوسطه تکمیل شده در سال قبل از میلاد به ارزش ۸ امتیاز SIRS است؛ تحصیلات پس از متوسطه در کانادا (خارج از پیش از میلاد) به ارزش ۶ امتیاز SIRS به پایان رسید.
بریتیش کلمبیا

BC PNP اکسپرس ورود: فارغ التحصیل بین المللی

بله بله محدود به فارغ التحصیلان موسسات BC نیست، فارغ التحصیلان موسسات   در سراسر کانادا ممکن است اعمال شوند؛ رده تحت سیستم بیان بهره به نام SIRS عمل می کند؛ تحصیلات پس از متوسطه تکمیل شده در سال قبل از میلاد به ارزش ۸ امتیاز SIRS است؛ تحصیلات پس از متوسطه تکمیل شده در کانادا (خارج از پیش از میلاد) به ارزش ۶ امتیاز SIRS است.
بریتیش کلمبیا

BC PNP مهارت مهاجرت : بین المللی پس از تحصیلات تکمیلی

خیر خیر برای افرادی که مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری در علوم طبیعی، کاربردی یا بهداشتی را از یک مؤسسه پیش از میلاد دریافت کرده اند.
بریتیش کلمبیا

BC PNP اکسپرس ورود : بین المللی پس از فارغ التحصیل

بله خیر برای افرادی که مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری در علوم طبیعی، کاربردی یا بهداشتی را از یک مؤسسه پیش از میلاد دریافت کرده اند.
مانیتوبا

MPNP کارگر ماهر در مانیتوبا

خیر بله باید در موسسه ای در مانیتوبا شرکت کرده باشد (برنامه های زبانی کنار گذاشته می شوند)، به جز فارغ التحصیلان یک برنامه پس از متوسطه در استان دیگری که حداقل یک سال است برای کارفرمای مانیتوبا کار می کنند  .
مانیتوبا

جریان بین المللی آموزش و پرورش (IES) – مسیر اشتغال شغلی

خیر بله نامزد باید یک پیشنهاد شغلی تمام وقت از یک کارفرمای واجد شرایط در مانیتوبا داشته باشد.
مانیتوبا

بین المللی آموزش و پرورش جریان — فارغ التحصیل مسیر کارآموزی

خیر خیر نامزدها باید ظرف ۳ سال گذشته دوره کارشناسی ارشد یا دکتری را در مانیتوبا به پایان رسانده باشند.
مانیتوبا

بین المللی آموزش و پرورش جریان — بین المللی دانش آموز پایلوت کارآفرین

خیر خیر نامزدها باید یک کسب و کار به عنوان یک مدیر ارشد به صورت روزانه از محل کسب و کار در مانیتوبا به مدت حداقل ۶ ماه قبل از نامزدی در حالی که در مجوز کار موقت معتبر عمل می کنند.
نیوبرانزویک

NB اکسپرس اینتری

بله خیر دانش آموزان بین المللی که حداقل دو سال تحصیلی تحصیلی تمام وقت را در یک مدرسه متوسطه یا پس از متوسطه در نیوبرانزویک به پایان رسانده اند، امتیازی برای انطباق پذیری در شبکه نقطه ای مورد استفاده برای ارزیابی واجد شرایط بودن برای این جریان کسب خواهند کرد.
نیوبرانزویک

NB ماهر کارگر جریان

خیر بله دانش آموختگان دانشجویان بین المللی از یک موسسه پس از متوسطه در نیوبرانزویک با حداقل شش ماه تجربه کاری در این استان، از جمله تجربه کاری به دست آمده در حالی که به یک دانشجو امتیاز انطباق پذیری داده خواهد شد.
Newfoundland & Labrador

NLPNP رده تحصیلات تکمیلی بین المللی

خیر بله فارغ التحصیلان باید یک پیشنهاد شغلی یا شغلی از یک کارفرمای Newfoundland & Labrador داشته باشند، و باید درخواست کنند در حالی که هنوز حداقل ۶ ماه اعتبار در مجوز کار  پس از فارغ التحصیلی خود دارند؛  فارغ التحصیلان کالج ها یا دانشگاه های واجد شرایط با بودجه عمومی در سراسر کانادا ممکن است قادر به درخواست باشند.
Newfoundland & Labrador

NLPNP اکسپرس ورود کارگر ماهر

بله بله تجربه تحصیلی قبلی در Newfoundland & Labrador ارزش امتیاز اضافی نسبت به واجد شرایط بودن را دارد.
Newfoundland & Labrador

NLPNP بین المللی کارآفرین تحصیلات تکمیلی

خیر خیر برای فارغ التحصیلان دانشگاه مموریال یا کالج اقیانوس اطلس شمالی. باید شروع کرده اند و یا خرید یک کسب و کار محلی و حفظ عملیات به مدت حداقل یک سال
نوا اسکوشیا

NSNP کارگر ماهر جریان

خیر بله جریان کارگر ماهر به کارفرمایان کمک می کند تا کارگران خارجی را جذب کنند و به تازگی دانشجویان بین المللی را فارغ التحصیل کرده اند که مهارت هایشان در نوا اسکوشیا مورد نیاز است.
نوا اسکوشیا

NSNP نوا اسکوشیا تجربه :  اکسپرس اینتری

بله خیر نامزدها باید حداقل ۱۲ ماه تمام وقت (یا مقدار برابر در پاره وقت) پرداخت تجربه کار ماهر در نوا اسکوشیا در سه سال قبل از درخواست ساخته شده است، فراهم کردن فرصت برای فارغ التحصیلان که به دست آوردن مجوز کار پس از فارغ التحصیلی پس  از تحصیل در کانادا  .
نوا اسکوشیا

NSNP بین المللی فارغ التحصیل کارآفرین جریان

خیر خیر باز به فارغ التحصیلان اخیر از موسسات نوا اسکوشیا پس از متوسطه که در حال حاضر آغاز شده و یا خریداری کسب و کار در استان؛ بر روی یک سیستم بیان بهره عمل می کند.
انتاریو

پیشنهاد کار کارفرمای انتاریو: جریان دانشجویی بین المللی

خیر بله فارغ التحصیلان مدرک تمام وقت یا برنامه دیپلم در یک کالج یا دانشگاه   کانادایی واجد شرایط با بودجه عمومی که حداقل ۲ سال طول دارد، یا یک برنامه گواهی پس از تحصیلات تکمیلی ۱ ساله که نیاز به مدرک قبلی به منظور واجد شرایط بودن دارد، ممکن است قادر به درخواست باشد؛باز به نامزدهای واجد شرایط که پیشنهاد کار خود را از طریق کارفرما قبل از روند صفحه نمایش تایید شده است.  انتظار می رود این جریان به طور متناوب باز و بسته شود.
انتاریو

OINP بین المللی کارشناسی ارشد جریان تحصیلات تکمیلی

خیر خیر فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد تمام وقت در یک دانشگاه واجد شرایط در انتاریو که حداقل ۱ سال طول دارد ممکن است واجد شرایط باشند. انتظار می رود این جریان به طور متناوب باز و بسته شود.
انتاریو

OINP دانشجوی بین المللی دکترا فارغ التحصیل جریان

خیر خیر متقاضیان باید حداقل دو سال تحصیل دکترا را در دانشگاهی در انتاریو به پایان رسانده اند. انتظار می رود این جریان به طور متناوب باز و بسته شود.
جزیره پرنس ادوارد

جزیره پرنس ادوارد PNP رده تاثیر کار: فارغ التحصیل بین المللی

خیر بله این جریان کارفرما محور به کارفرمایان جزیره پرنس ادوارد اجازه می دهد تا فارغ التحصیلان اخیر را از دانشگاه ها و کالج های به رسمیت شناخته شده PEI استخدام کنند. پیشنهاد کار باید در زمینه مطالعات باشد.
کبک

کلاس تجربه کبک (PEQ)

خیر خیر افراد واجد شرایط ممکن است در هر زمان از ۶ ماه قبل از فارغ التحصیلی درخواست, تا ۳۶ ماه پس از فارغ التحصیلی; باید توانایی را به زبان فرانسه ثابت کند.
کبک

برنامه کارگر ماهر کبک

خیر خیر آموزش عالی عامل قابل توجهی در شبکه نقاط است؛ تنها مطالعات تکمیل شده منجر به دیپلم در نظر گرفته می شود زمانی که برنامه های کاربردی برای انتخاب دائمی ارزیابی می شود.
ساسکاچوان

رده تجربه SINP برای دانش آموزان

خیر بله فارغ التحصیلان دارای گواهی، دیپلم، یا مدرک تحصیلی از یک موسسه آموزشی شناخته شده پس از متوسطه در ساسکاچوان ممکن است بتوانند درخواست کنند.
ساسکاچوان

SINP بین المللی فارغ التحصیل رده کارآفرین

خیر خیر نامزدها باید حداقل به مدت یک سال یک کسب و کار در ساسکاچوان فعالیت و مدیریت کنند و حداقل یک سوم حقوق صاحبان سهام را در یک کسب و کار واجد شرایط داشته باشند تا واجد شرایط نامزدی استانی برای اقامت دائم باشند.

برنامه های انتقالی یا پیش نیاز

دانشجویانی که مایل به تحصیل در کانادا هستند، می توانند ابتدا در یک برنامه پیش نیاز یا مقدماتی شرکت کنند تا خود را برای شرایط برنامه اصلی تحصیلی خود آماده کنند. این برنامه انتقالی نامیده می شود. برنامه های انتقالی اغلب شکل یک دوره زبان را به خود می گیرند. در چنین برنامه مسیری، یک دانش آموز ممکن است با تکمیل یک دوره زبان، به جای شرکت در آزمون زبان شناخته شده، الزامات زبانی برنامه اصلی تحصیلی را برآورده کند. در حالی که برنامه های انتقالی فهمیده می شوند که شامل دو مرحله هستند، مرحله اول – برای مثال، دوره زبان – معمولاً به عنوان ‘برنامه انتقالی’ و مرحله دوم – به عنوان مثال، یک دوره دیپلم کالج یا لیسانس – به عنوان ‘برنامه اصلی تحصیلی’ گفته می شود.

انواع برنامه انتقالی

هنگامی که یک دانشجوی آینده نگر بین المللی دریافت نامه   پذیرش به یک موسسه یادگیری تعیین شده کانادا (DLI)، در برخی موارد این پیشنهاد مشروط به دانش آموز اثبات توانایی زبان خود را به زبان انگلیسی یا فرانسوی است. در این صورت، دانشجوی بین المللی می تواند ابتدا به عنوان یک برنامه انتقالی در یک دوره زبان شرکت کند، و پس از اتمام دوره زبان به برنامه اصلی تحصیلی منتقل شود. دو نوع برنامه انتقالی برای دوره های زبان وجود دارد:

 • استاندارد: یک دانش آموز در پایان دوره زبانی را با دید شرکت در آزمون زبان شناخته شده مانند IELTS یا TOEFL انجام می دهد. دوره زبان ممکن است شامل جلسات آماده سازی برای این آزمون ها باشد. این نوع برنامه به سادگی به عنوان یک برنامه انتقالی شناخته می شود.
 • پیوسته : برخی از موسسات دریافت کننده با مدارس زبان توافقاتی برای پذیرش دانش آموزانی دارند که دوره زبان را به پایان رسانده اند، بدون نیاز به نتایج آزمون به رسمیت شناخته شده. این نوع برنامه به عنوان یک برنامه انتقالی پیوسته شناخته می شود.

نامه پذیرش ممکن است مشروط به دانشجوی بین المللی تکمیل دوره ارتقاء تحصیلی باشد. این امر ممکن است در صورتی رخ دهد که دانش آموز دوره های پیش نیاز برنامه اصلی را به پایان نرسیده باشد، یا اینکه دوره متوسطه در کشور خود دانش آموز معادل دوره متوسطه کانادا تلقی نشده باشد. در این حالت، دانش آموز ممکن است یک دوره ارتقاء تحصیلی را به عنوان یک برنامه انتقالی ، قبل از انتقال به برنامه اصلی تحصیلی تکمیل کند.

بسیاری از دانشگاه ها و کالج ها با مدارس زبان و موسسات دیگر توافقاتی دارند تا از انتقال هموار بین برنامه مسیر و برنامه اصلی تحصیلی اطمینان حاصل کنند. معمولاً یک برنامه انتقالی در موسسه ای متفاوت از برنامه اصلی تحصیلی گرفته می شود. گهگاه برنامه انتقالی و برنامه اصلی تحصیلی در همان DLI صورت می گیرد.

برنامه های انتقالی و مجوز تحصیلی

اگر برنامه انتقالی بیش از شش ماه طول داشته باشد، یک دانشجوی بالقوه بین المللی ملزم به درخواست مجوز تحصیلی کانادایی خواهد بود. اگر برنامه انتقالی کمتر از شش ماه طول داشته باشد، مجوز تحصیلی لازم نیست. در هر دو این شرایط، ویزای اقامت موقت (TRV)  و یا مجوز سفر الکترونیکی (eTA) به طور کلی هنوز  هم مورد نیاز است.

پس از اینکه دانش آموز برنامه انتقالی را با موفقیت به پایان رسانده است، ملزم به درخواست مجوز تحصیلی جدید برای برنامه اصلی تحصیلی است.

Menu