سیستم جامع رتبه بندی

[vc_accordion style=”square-inverted”][vc_accordion_tab title=”آنچه در این صفحه می خوانید” tab_id=”1648145255179-c4eb0acc-e0de”][/vc_accordion_tab][/vc_accordion]
امتیاز CRS خود را محاسبه کنید

اکسپرس اینتری یک گزینه اصلی برای مهاجرت به کانادا به عنوان یک کارگر ماهر است. کانادا به دنبال پذیرش بیش از ۱۱۰۰۰۰ مهاجر اکسپرس اینتری در سال تا سال ۲۰۲۴ است.

نامزدهای واجد شرایط مشخصات خود را در وب سایت اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) ارسال می کنند. آنها امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS) را دریافت می کنند. تقریباً هر دو هفته یکبار، IRCC از متقاضیان مهاجرت با بالاترین امتیاز CRS دعوت می کند تا برای اقامت دائم درخواست دهند.

بررسی اجمالی اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری چیست؟

اکسپرس اینتری یک سیستم الکترونیکی است که برای مدیریت برنامه های کاربردی کارگران ماهر که مایل به اقامت دائم کانادا هستند استفاده می شود.

هنگامی که یک نامزد علاقه مند یک پروفایل آنلاین ارسال می کند، دولت فدرال تعیین می کند که آیا نامزد واجد شرایط برنامه ای است که توسط Express Entry مدیریت می شود یا خیر. کاندیداهای واجد شرایط در استخر اکسپرس اینتری پذیرفته می شوند و بر اساس سیستم رتبه بندی جامع (CRS) رتبه بندی می شوند. CRS یک سیستم مبتنی بر امتیاز است که توسط دولت برای ارزیابی و رتبه بندی نامزدها در مجموعه اکسپرس اینتری استفاده می شود. امتیاز CRS بر اساس سن، تحصیلات، تجربه کاری، مهارت های زبانی، و همچنین عوامل دیگر محاسبه می شود. تقریباً هر دو هفته یکبار، دولت کانادا کاندیداهای دارای بالاترین امتیاز را از استخر اکسپرس اینتری انتخاب می کند و یک دعوت نامه برای درخواست (ITA) برای اقامت دائم به آنها ارائه می دهد.

COVID-19 چگونه بر اکسپرس اینتری تأثیر می گذارد؟

کانادا قرعه کشی های اکسپرس اینتری را به طور منظم در سراسر همه گیری ویروس کرونا برگزار می کند و از زمان راه اندازی اکسپرس اینتری در سال ۲۰۱۵، از بالاترین سطوح مهاجر دعوت می کند. سطوح بالای دعوتنامه های اکسپرس اینتری به دلیل تعهد ثابت کانادا به مهاجرت است. کانادا برای ایجاد یک زندگی جدید در کشور برای حمایت از اقتصاد و جامعه سالم به سطوح بالایی از کارگران ماهر نیاز دارد. برنامه سطوح مهاجرت کانادا با هدف پذیرش بیش از ۴۳۰۰۰۰ مهاجر جدید در سال در دوره سه ساله آینده است. اکثر این مهاجران جدید به عنوان کارگران ماهر وارد خواهند شد و اکسپرس اینتری اصلی ترین روشی است که IRCC درخواست های آنها را مدیریت می کند.

اکسپرس اینتری چگونه کار می کند؟

اکسپرس اینتری بسیار ساده است و شامل دو مرحله اصلی است. در اولین مرحله اصلی، داوطلبانی که واجد شرایط اکسپرس اینتری هستند، ابراز علاقه خود را برای دریافت اقامت دائم کانادا به دولت کانادا نشان می دهند. در مرحله بزرگ دوم، دولت کانادا از کاندیداهایی که بالاترین امتیاز را کسب کرده اند دعوت به مهاجرت به کانادا می کند.

در اینجا نحوه ارسال مشخصات اکسپرس اینتری و اخذ ویزای اقامت دائم برای مهاجرت به کانادا به صورت گام به گام شرح داده شده است:

مرحله ۱: دریابید که آیا واجد شرایط اکسپرس اینتری هستید یا خیر.

مرحله ۲: آزمون زبان خود را کامل کنید و یک ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA) دریافت کنید.

مرحله ۳: مشخصات خود را در وب سایت اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) ارسال کنید.

مرحله ۴: منتظر بمانید تا ببینید آیا دعوت نامه ای برای درخواست (ITA) برای اقامت دائم از IRCC دریافت می کنید.

مرحله ۵: درخواست تکمیل شده خود را برای اقامت دائم (APR) به IRCC ارسال کنید و هزینه های خود را در مهلت تعیین شده پرداخت کنید. شما باید معاینه پزشکی و گواهی پلیس خود را به عنوان بخشی از این مرحله وارد کنید. سپس IRCC یک تأییدیه دریافت (AOR) را در اختیار شما قرار می دهد.

مرحله ۶: زمانی که IRCC از شما درخواست کرد بیومتریک خود را ارسال کنید.

مرحله ۷: منتظر بمانید تا IRCC در مورد APR شما تصمیم نهایی بگیرد. هدف IRCC این است که برنامه ها را در مدت ۶ ماه یا کمتر نهایی کند. پس از تایید درخواست شما، یک تاییدیه اقامت دائم (COPR) و یک ویزای اقامت دائم (اگر از کشوری هستید که نیاز به ویزا دارد) دریافت خواهید کرد تا بتوانید به کانادا سفر کنید و فرود خود را تکمیل کنید.

فرآیند اکسپرس اینتری چقدر طول می کشد؟

مشخصات اکسپرس اینتری می تواند تا یک سال معتبر باشد. داوطلبانی که ITA دریافت می کنند می توانند از دولت کانادا انتظار داشته باشند که درخواست های اقامت دائم آنها را ظرف شش ماه بررسی کند. هنگامی که درخواست اقامت دائم کامل دریافت می شود، دولت شروع به اندازه گیری زمان رسیدگی می کند. زمان پردازش زمانی به پایان می رسد که تصمیم نهایی در مورد درخواست گرفته شود. اگر داوطلبی ظرف یک سال پس از ایجاد پروفایل اکسپرس اینتری خود ITA دریافت نکند، در صورتی که هنوز واجد شرایط هستند، می توانند به سادگی پروفایل خود را دوباره ارسال کنند.

مزایا و معایب اکسپرس اینتری چیست؟

اکسپرس اینتری نقاط قوت و محدودیت های مختلفی دارد، اما مزایا بسیار بیشتر از معایب آن است. کانادا از نیوزلند و استرالیا برای اکسپرس اینتری الهام گرفت. نیوزلند اولین کشوری بود که در سال ۲۰۰۴ سیستم “ابراز علاقه” را راه اندازی کرد و پس از آن استرالیا در سال ۲۰۱۲ قرار گرفت. کانادا اکسپرس اینتری را در سال ۲۰۱۵ راه اندازی کرد تا نحوه پردازش درخواست های کارگران ماهر را بهبود بخشد و تجربه بهتری را برای متقاضیان مهاجرت فراهم کند. قبل از اکسپرس اینتری، کانادا یک سیستم برنامه کاربردی اول را اجرا می کرد. مشکل مدل قدیمی این است که تعداد درخواست‌های ارسالی بسیار بیشتر از محل‌های مهاجرت کارگران ماهر در هر سال است. در نتیجه، نامزدهای موفق اغلب باید چندین سال منتظر بمانند تا IRCC به آنها ویزای اقامت دائم ارائه دهد.

IRCC اکسپرس اینتری را معرفی کرد تا بتواند ویزاهای اقامت دائم را برای کاندیداهای موفق بسیار سریعتر صادر کند. اکنون این کشور می تواند در مدت ۶ ماه برای متقاضیان موفق ویزا صادر کند، در حالی که در سیستم قبلی ۶ سال بود.

علاوه بر سریعتر بودن، اکسپرس اینتری برای متقاضیان مهاجر مفید است، زیرا سیستم رتبه بندی جامع (CRS) بر اساس بسیاری از تحقیقات دولت کانادا است که قادر به تعیین ویژگی های مهاجران برای موفقیت در کانادا و یافتن مشاغل خوب است. مهاجرانی که جوان و میانسال هستند، دارای تحصیلات بالا، تجربه کاری حرفه ای و مهارت های انگلیسی و/یا فرانسوی بالایی هستند در بازار کار کانادا بسیار موفق می شوند. تحقیقات IRCC از سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که مهاجران اکسپرس اینتری در بازار کار در سطح بسیار بالایی عمل می کنند. مهاجران اکسپرس اینتری می توانند احساس اطمینان کنند که در موقعیتی قوی قرار خواهند گرفت تا در نهایت به یک شغل حرفه ای در کانادا مشغول شوند.

بزرگترین محدودیت اکسپرس اینتری این است که به متقاضیان مهاجرت اطمینان نمی دهد که دعوت نامه ای برای درخواست اقامت دائم دریافت خواهند کرد. طبق سیستم قبلی، انتظار می‌رفت که داوطلبان تا زمانی که تمام معیارهای واجد شرایط بودن و پذیرش را داشته باشند، ویزای اقامت دائم دریافت کنند. تحت اکسپرس اینتری، فقط داوطلبانی که بالاترین امتیاز CRS را دارند، فرصت دریافت ویزای اقامت دائم را دارند.

اما نکته مثبت، قرعه کشی های اکسپرس اینتری معمولاً هر دو هفته یکبار انجام می شود که فرصت های زیادی برای دریافت دعوت نامه اقامت دائم به شما می دهد. همیشه می‌توانید از طریق راه‌هایی مانند دریافت پیشنهاد شغلی کانادایی، نامزدی استانی، تحصیل در کانادا، کسب تجربه کاری حرفه‌ای واجد شرایط بیشتر و بهبود نمره آزمون زبان انگلیسی و/یا فرانسه خود، سعی کنید نمره CRS خود را افزایش دهید. علاوه بر اکسپرس اینتری، کانادا بیش از ۱۰۰ مسیر مختلف مهاجرت کارگران ماهر را ارائه می دهد.

هزینه اکسپرس اینتری چقدر است؟

ارسال پروفایل اکسپرس اینتری به مجموعه دولتی کاندیداهای واجد شرایط رایگان است.

با این حال، کاندیداها قبل از ارسال پروفایل اکسپرس اینتری، هزینه هایی را متحمل می شوند.

هزینه های احتمالی قبل از ارسال پروفایل اکسپرس اینتری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آزمون زبان انگلیسی یا فرانسه توسط یک سازمان تست زبان که توسط دولت کانادا تایید شده است
 • ارزیابی مدارک تحصیلی
 • در صورت نیاز به ترجمه هر گونه مدارکی به زبان انگلیسی یا فرانسوی هزینه ها
 • استخدام یک متخصص مهاجرت (به عنوان مثال، یک شرکت حقوقی). اینجا را کلیک کنید تا بدانید چگونه موسسه حقوقی ما می تواند به شما در اکسپرس اینتری کمک کند.

هزینه های دولتی و سایر هزینه های پس از دریافت ITA شامل موارد زیر است:

 • هزینه های دولت کانادا برای رسیدگی به درخواست های اقامت دائم
 • معاینات پزشکی
 • بررسی سوابق پلیس
 • هزینه (های) بیومتریک
هزینه های اقامت دائم دولت کانادا برای اکسپرس اینتری
 • هزینه بررسی (۸۲۵ دلار)+ هزینه حق اقامت دائم (۵۰۰ دلار)= ۱۳۲۵ دلار
 • هزینه بررسی همسر یا شریک (۸۲۵ دلار)+ هزینه حق اقامت دائم (۵۰۰ دلار)= ۱۳۲۵ دلار
 • شامل یک فرزند وابسته ۲۲۵ دلار (به ازای هر فرزند)

آیا برای اکسپرس اینتری نیاز به وکیل دارم؟

برای انجام فرآیند اکسپرس اینتری نیازی به استخدام وکیل ندارید، اما انجام این کار می تواند برای شما مفید باشد.

یک وکیل مهاجرت با تجربه، حرفه ای و قابل اعتماد می تواند شانس شما را برای موفقیت در اکسپرس اینتری با هزینه حقوقی اندک به حداکثر برساند.

آن‌ها می‌توانند به شما راهنمایی کنند که چگونه حداکثر امتیاز سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) را به دست آورید و شما را در فرآیند اکسپرس اینتری، از ارسال پروفایل‌تان تا آماده‌سازی درخواست اقامت دائم، پس از دریافت دعوتنامه برای درخواست، راهنمایی کنند. (ITA) برای اقامت دائم. علاوه بر این، این وظیفه یک وکیل است که اطمینان حاصل کند که شما اشتباه نمی کنید یا درخواست مهاجرت به کانادا را نادرست معرفی نمی کنید.

شرکت مهاجرتی نیا توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) مجاز به نمایندگی از نامزدهای مهاجرت در فرآیند اکسپرس اینتری است.

آیا به پیشنهاد شغلی کانادا تحت اکسپرس اینتری نیاز دارم؟

خیر، برای موفقیت در اکسپرس اینتری نیازی به پیشنهاد شغلی ندارید. دریافت پیشنهاد شغلی تضمین کننده موفقیت شما نیست، با این حال به افزایش امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS) شما کمک می کند. در صورت دریافت پیشنهاد کاری که واجد شرایط اکسپرس اینتری است، می توانید ۵۰ یا ۲۰۰ امتیاز CRS اضافی دریافت کنید.

آیا مهاجران اکسپرس اینتری شغل خوبی در کانادا پیدا می کنند؟

بطور کلی بله. یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ که توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) تکمیل شد، نشان می دهد که مهاجران اکسپرس اینتری در بازار کار کانادا بسیار موفق هستند زیرا دارای ویژگی های سرمایه انسانی مورد نظر کارفرمایان کانادایی هستند. این مطالعه نشان می‌دهد که مهاجران اکسپرس اینتری نسبت به میانگین کارگران کانادایی حقوق بیشتری دریافت می‌کنند و نرخ اشتغال بالا و نرخ پایین بیکاری دارند. انتظار می رود که مهاجران اکسپرس اینتری به عملکرد خوبی در بازار کار کانادا ادامه دهند، زیرا مهارت های آنها همچنان مورد تقاضای کارفرمایان کانادایی خواهد بود زیرا کارگران بیشتری در دهه آینده بازنشسته می شوند. کانادا برای کاهش چالش های اقتصادی و مالی ناشی از پیری سریع جمعیت و نرخ پایین زاد و ولد، به مهاجرت متکی است.

مهاجران اکسپرس اینتری چه پیشینه هایی دارند؟

هر ساله، کانادا از طریق اکسپرس اینتری از بیش از ۱۰۰ کشور مختلف پذیرای مهاجران است. از آنجایی که در سال ۱۹۶۷ به اولین کشور در جهان تبدیل شد که سیستم امتیازدهی را برای کارگران ماهر راه‌اندازی کرد، کانادا نامزدهای کارگران ماهر را بر اساس کشور مبدا بررسی نمی‌کند. در عوض، کانادا فقط داوطلبان را بر اساس توانایی آنها برای ادغام در بازار کار کانادا ارزیابی می کند. برای انجام این کار، سیستم جامع رتبه بندی (CRS) کارگران ماهر را بر اساس سن، تحصیلات، مهارت های زبانی، تجربه کاری و سایر عوامل سرمایه انسانی ارزیابی می کند. از آنجایی که افراد با استعداد زیادی در سرتاسر جهان وجود دارند و کانادا دارای اقتصاد متنوعی است، کانادا هر ساله پذیرای افرادی از کشورهای مختلف، مجموعه مهارت‌ها و زمینه‌های شغلی مختلف است. اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) گزارشی سالانه در مورد مهاجران اکسپرس اینتری تهیه می کند که اطلاعات بیشتری در مورد سوابق افرادی که استعدادهای خود را به کانادا آورده اند ارائه می دهد.

آیا خانواده من می توانند تحت اکسپرس اینتری با من بیایند؟

بله. تحت اکسپرس اینتری، می‌توانید همسر، شوهر یا شریک زندگی مشترک خود را وارد کنید. علاوه بر این، می توانید فرزندان تحت تکفل خود، فرزندان تحت تکفل همسر یا شریک زندگی مشترک خود و فرزندان تحت تکفل فرزندان تحت تکفل را نیز شامل شود. اگر تحت اکسپرس اینتری موفق باشید، اعضای خانواده همراه شما نیز اقامت دائم دریافت خواهند کرد.

فرزندان وابسته به صورت زیر تعریف می شوند:

 • زیر ۲۲ سال سن داشته باشد و همسر یا شریک زندگی مشترک نباشد، یا
 • سن ۲۲ سال یا بیشتر، قبل از ۲۲ سالگی به حمایت مالی والدین خود متکی هستند و به دلیل شرایط جسمی یا روانی نمی توانند از نظر مالی از خود حمایت کنند.
واجد شرایط بودن اکسپرس اینتری و امتیاز CRS

آیا من واجد شرایط اکسپرس اینتری هستم؟

برای واجد شرایط بودن برای اکسپرس اینتری، نامزدها باید حداقل یکی از برنامه های مهاجرت اقتصادی فدرال فدرال را رعایت کنند:

برنامه کارگران ماهر فدرال: FSWP

مسیر اصلی مهاجرت اقتصادی کانادا است. حداقل الزامات شامل حداقل یک سال تجربه کار مستمر تمام وقت یا معادل با حقوق در ۱۰ سال گذشته در یک شغل ماهر تحت سطح مهارت ۰، A یا B طبقه بندی ملی مشاغل (NOC) است. توانایی زبان معتبر متوسط ​​یا بهتر در انگلیسی یا فرانسوی؛ برای داوطلبانی که در خارج از کانادا تحصیل کرده اند، یک مدرک تحصیلی (گواهی، دیپلم، یا مدرک) و یک گزارش ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA). علاوه بر رعایت حداقل شرایط کاری، توانایی زبان و تحصیلات FSWP، کاندیداها باید حداقل ۶۷ امتیاز را در جدول امتیازات آن کسب کنند.

کلاس تجربه کانادا: CEC

به دانشجویان بین المللی و کارگران خارجی که تجربه کانادایی دارند، فرصت دریافت اقامت دائم را ارائه می دهد. داوطلبان باید حداقل یک سال تجربه کار ماهر، حرفه ای یا فنی در کانادا را در عرض ۳ سال از تاریخ درخواست کسب کرده باشند و همچنین معیارهای مهارت زبان را داشته باشند.

برنامه تجارت ماهر فدرال: FSTP

برای کاندیداهایی که می خواهند بر اساس واجد شرایط بودن برای یک تجارت ماهر مقیم دائم شوند، در دسترس است. معیارهای واجد شرایط بودن شامل داشتن حداقل ۲ سال سابقه کار تمام وقت در یک حرفه ماهر در دوره ۵ ساله ارسال درخواست است. نیازهای شغلی حرفه ماهر را برآورده کند. داشتن یک پیشنهاد شغلی تمام وقت در کانادا برای یک دوره حداقل ۱ ساله یا داشتن گواهی صلاحیت در مشاغل ماهر که توسط یک مقام رسمی کانادا ارائه شده است. و معیارهای مهارت زبان را رعایت کنند.

چگونه می توانم واجد شرایط اکسپرس اینتری شوم؟

شما گزینه های مختلفی برای واجد شرایط شدن برای اکسپرس اینتری دارید. اولین کاری که می توانید انجام دهید این است که تشخیص دهید چرا در حال حاضر واجد شرایط نیستید. برای مثال، شما ممکن است تحت برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP) واجد شرایط نباشید زیرا یک یا چند مورد از حداقل شرایط کاری، توانایی زبان یا تحصیلات FSWP را ندارید. رسیدگی به دلیل عدم صلاحیت شما اولین راهی است که می توانید پروفایل اکسپرس اینتری ارسال کنید.

دومین قدم مهمی که می توانید بردارید این است که مسیر تحصیلی را برای اقامت دائم کانادا دنبال کنید. برای واجد شرایط بودن برای برنامه کلاس تجربه کانادایی (CEC) به حداقل یک سال تجربه کاری کانادایی واجد شرایط در ۳ سال گذشته و همچنین حداقل شرایط مهارت زبان نیاز دارید. شما می توانید با تحصیل در کانادا واجد شرایط CEC و در نتیجه اکسپرس اینتری شوید و پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا کار کنید. مزیت اضافی این رویکرد این است که به دلیل تحصیلات و تجربه کاری در کانادا، امتیاز بیشتری در سیستم رتبه بندی جامع (CRS) دریافت خواهید کرد. اگر کانادا واجد شرایط اکسپرس اینتری نباشید، گزینه‌های زیادی دارید، زیرا کانادا بیش از ۱۰۰ جریان مهاجرت نیروی کار ماهر مختلف را اداره می‌کند.

چه گزینه هایی برای مهاجرت به کانادا دارم؟

کانادا بیش از ۱۰۰ روش مهاجرتی مختلف را برای کارگران ماهری که می خواهند ویزای اقامت دائم کانادا را دریافت کنند، ارائه می دهد. می توانید یک یا چند مورد از این گزینه ها را همزمان دنبال کنید:

اکسپرس اینتری: کانادا از اکثر مهاجران کارگر ماهر خود از طریق اکسپرس اینتری استقبال می کند.

برنامه استانی نامزد (PNP): این دومین راه اصلی است که کانادا از کارگران ماهر استقبال می کند.

کبک: استان کبک سیستم مهاجرتی خود را برای استخدام نیروهای ماهر اجرا می کند.

سایر برنامه های مهاجرت فدرال: علاوه بر برنامه های اکسپرس اینتری، IRCC سایر مسیرهای مهاجرت کارگران ماهر را ارائه می دهد. گزینه ها عبارتند از نقل مکان به استان های اقیانوس اطلس کانادا، جوامع روستایی و شمالی، کار به عنوان مراقب، کار در بخش کشاورزی، راه اندازی یک کسب و کار یا خوداشتغالی.

دنبال کردن یک مسیر تحصیلی: تحصیل در کانادا یک پله مهم برای دریافت ویزای اقامت دائم از طریق گزینه های مهاجرتی فوق است.

کار در کانادا: اگر در حال حاضر یک پیشنهاد شغلی در کانادا دارید، می توانید سفر مهاجرت خود را با مهاجرت به کانادا با مجوز کار و سپس پیگیری گزینه های بالا برای انتقال به وضعیت مهاجرت آغاز کنید.

چگونه می توانم امتیاز اکسپرس اینتری CRS خود را محاسبه کنم؟

لینک زیر کمک میکند شما بتوانید امتیاز خود را محاسبه نمایید:

https://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/crs-tool.asp

آیا امتیاز CRS من در اکسپرس اینتری کافی است؟

بررسی جدیدترین نتایج اکسپرس اینتری بهترین راه برای دانستن امتیازات CRS برای کسانی است که امیدوارند دعوت نامه درخواست ویزای اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

اگر امتیاز CRS شما در حال حاضر کمتر از الزامات قطع اخیر CRS باشد، نباید دلسرد شوید. الزامات امتیاز CRS در هر قرعه کشی اکسپرس اینتری تغییر می کند. تغییرات در CRS می تواند بسیار فرار باشد.

اگر نمره CRS شما کمی کمتر از برش‌آف‌های اخیر است، می‌توانید با صبر و حوصله منتظر بمانید به این امید که در نهایت امتیاز CRS شامل داوطلبانی شود که امتیاز CRS شما را دارند. همچنین می توانید به راه هایی برای بهبود امتیاز CRS خود نگاه کنید.

اگر امتیاز CRS شما به طور قابل توجهی کمتر از امتیازهای اخیر است، شما نیز نباید احساس تضعیف کنید. حضور در استخر اکسپرس اینتری این فرصت را برای شما فراهم می کند تا نامزدی استانی دریافت کنید، که اساسا تضمین کننده موفقیت شما در اکسپرس اینتری است. در عین حال، شما همچنین می توانید به دنبال دریافت پیشنهاد شغلی در کانادا، بهبود امتیاز CRS خود، پیگیری سایر برنامه های مهاجرت به کانادا، یا دنبال کردن مسیر تحصیلی برای دریافت ویزای اقامت دائم باشید.

چگونه می توانم امتیاز اکسپرس اینتری CRS خود را بهبود بخشم؟

راه های بهبود امتیاز سیستم رتبه بندی جامع اکسپرس اینتری عبارتند از:

 • مطمئن شوید که تمام امتیازهای CRS را که واجد شرایط آنها هستید، درخواست می کنید
 • نمره آزمون زبان خود را بهبود بخشید
 • از همسر خود به عنوان متقاضی اصلی استفاده کنید
 • تحصیلات بیشتری کسب کنید
 • تجربه کاری بیشتری کسب کنید
 • تحصیل و کار در کانادا

در اینجا توضیح دقیق تری در مورد اینکه چگونه می توانید امتیاز سیستم رتبه بندی جامع اکسپرس اینتری خود را بهبود ببخشید آورده شده است.

آیا امتیاز CRS اکسپرس اینتری کاهش می یابد؟

هیچ کس، از جمله IRCC نمی تواند پیش بینی کند که آیا امتیازات برش CRS اکسپرس اینتری افزایش یا کاهش می یابد زیرا اکسپرس اینتری یک سیستم پویا است. هیچ کس نمی داند که توزیع CRS در کاندیداهای Express Entry چگونه خواهد بود. وقتی تعداد زیادی کاندید اکسپرس اینتری با نمرات CRS بالا وجود داشته باشد، برش CRS (cut off) تمایل دارد بالاتر باشد. وقتی این تعداد نامزد کمتر باشد، CRS برش کمتر می شود. همانطور که می بینید، نتایج اکسپرس اینتری بسیار متفاوت است. امتیازات برش CRS می تواند در عرض چند هفته به طور قابل توجهی نوسان داشته باشد، از جمله کاهش یا افزایش تعداد زیادی امتیاز.

اگر واجد شرایط اکسپرس اینتری هستید، معمولاً به نفع شماست که بدون در نظر گرفتن امتیاز CRS خود وارد این استخر شوید، زیرا شانس بیشتری برای مهاجرت به کانادا برای شما فراهم می کند. به یاد داشته باشید که جدای از آزمون زبان و دریافت مدرک تحصیلی (ECA)، ورود به استخر اکسپرس اینتری رایگان است تا حتی اگر در مورد مدرسه CRS خود شک دارید چیزی از دست ندهید. شما باید یک آزمون زبان را تکمیل کنید و برای اکثر برنامه های مهاجرت نیروی کار ماهر ECA دریافت کنید، بنابراین هزینه یک عامل بازدارنده برای ورود به استخر اکسپرس اینتری نیست.

اگر CRS پایینی داشته باشم باید وارد استخر اکسپرس اینتری شوم؟

اگر واجد شرایط هستید، ورود به استخر اکسپرس اینتری برای شما مفید است زیرا شانس شما را برای مهاجرت موفقیت آمیز به کانادا افزایش می دهد:

ابتدا همانطور که در بالا ذکر شد، ورود به استخر اکسپرس اینتری رایگان است. شما قبل از ورود به استخر برای آزمون زبان و ECA هزینه‌هایی را متحمل می‌شوید، اما اینها هزینه‌هایی هستند که باید برای اکثر برنامه‌های مهاجرتی کانادا که می‌خواهید برای آنها درخواست کنید، متحمل شوید.

امتیازات برش CRS اکسپرس اینتری همیشه در نوسان است و پیش بینی آن غیرممکن است. چیزی که ممکن است به نظر یک نمره CRS پایین به نظر برسد، می تواند در نهایت برای دریافت دعوت نامه برای درخواست اقامت دائم کافی باشد.

زمانی که در استخر اکسپرس اینتری هستید، می‌توانید روی بهبود نمره CRS خود کار کنید، مانند شرکت در آزمون زبان، کسب تجربه کاری حرفه‌ای واجد شرایط بیشتر و/یا تحصیل، یا کار و تحصیل در کانادا.

هنگامی که در استخر هستید، ممکن است دعوتنامه ای برای درخواست نامزدی استانی دریافت کنید که اساساً تضمین می کند که دعوت نامه ای برای درخواست (ITA) برای ویزای اقامت دائم کانادا دریافت خواهید کرد.

همچنین ممکن است زمانی که در استخر هستید یک پیشنهاد شغلی در کانادا دریافت کنید که ممکن است امتیاز CRS کافی برای دریافت ITA برای اقامت دائم به شما بدهد.

زمانی که در استخر اکسپرس اینتری هستید، می توانید مستقیماً برای سایر برنامه های مهاجرتی کانادا درخواست دهید.

آیا سطح آزمون زبان CLB من برای اکسپرس اینتری کافیست؟

برای پاسخ به این سوال دو مولفه وجود دارد. اولین مؤلفه شناسایی این است که آیا سطح CLB شما برای واجد شرایط بودن برای برنامه اکسپرس اینتری کافی است یا خیر. مؤلفه دوم این است که مشخص کنید آیا سطح CLB شما برای رقابتی کردن امتیاز CRS شما کافی است یا خیر.

ابتدا، باید مطمئن شوید که سطح CLB شما الزامات یکی از سه برنامه اکسپرس اینتری را برآورده می کند:

برنامه کارگران ماهر فدرال: برای واجد شرایط بودن تحت برنامه کارگر ماهر فدرال، برای خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن به یکی از زبان های رسمی به حداقل CLB 7 نیاز دارید.

کلاس تجربه کانادایی: اگر دارای نوع مهارت NOC 0 یا A هستید، حداقل به یک CLB 7 در هر چهار توانایی زبان تحت کلاس تجربه کانادایی (CEC) نیاز دارید. شما حداقل به یک CLB 5 در هر چهار توانایی زبان تحت شرایط زیر نیاز دارید. اگر دارای نوع مهارت NOC B هستید، CEC.

برنامه تجارت ماهر فدرال: شما به حداقل CLB 5 برای صحبت کردن و گوش دادن و حداقل CLB 4 برای خواندن و نوشتن نیاز دارید.

ثانیاً، شما می خواهید مطمئن شوید که بالاترین سطح ممکن CLB را در آزمون زبان خود دریافت می کنید. برای مثال، اگر شما یک کاندید اکسپرس اینتری هستید، اگر در آزمون‌های زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی شرکت کنید، در مجموع ۳۱۰ امتیاز CRS در اختیار شما قرار خواهد گرفت. حتی اگر فقط به یک زبان (به عنوان مثال انگلیسی) در آزمون شرکت می‌کنید، باید در نظر بگیرید که IRCC چه مقدار وزنی را بر نمره آزمون زبان شما در سیستم رتبه‌بندی جامع می‌گذارد.

قبل از شرکت در آزمون زبان، مطمئن شوید که با پشتکار مطالعه کنید. حتی اگر به زبان انگلیسی و/یا فرانسوی مسلط هستید، باید برای این آزمون مطالعه کنید تا مطمئن شوید که بالاترین سطح CLB را که می توانید دریافت می کنید. اگر فکر می‌کنید می‌توانید سطح CLB حتی بالاتری کسب کنید، می‌توانید هر چند بار که مایلید در آزمون زبان خود شرکت کنید تا زمانی که نمره آزمون زبانی را که با آن راحت هستید به دست آورید.

تفاوت Express Entry و PNP چیست؟

در کانادا، دولت فدرال و استان ها و مناطق می توانند برنامه های مهاجرتی خود را اجرا کنند. با این حال، دولت فدرال تصمیم نهایی را در مورد اینکه آیا یک نامزد می تواند اقامت دائم دریافت کند یا خیر، می گیرد.

اکسپرس اینتری سه مورد از برنامه های متعدد مهاجرت اقتصادی که توسط دولت فدرال اداره می شود را مدیریت می کند.

برنامه نامزدهای استانی (PNP) به استان ها و مناطق اجازه می دهد تا به دولت فدرال پیام دهند که یک نامزد مهاجرتی نیازهای اقتصادی منطقه آنها را برآورده می کند. این نامزدها یک نامزدی استانی دریافت می کنند که می توانند از آن برای حمایت از درخواست اقامت دائم خود که به دولت فدرال ارسال شده است استفاده کنند.

نامزدی استانی تنها باارزش‌ترین فاکتور تحت CRS اکسپرس اینتری است و منجر به دریافت ۶۰۰ امتیاز اضافی برای کاندیدای اکسپرس اینتری نسبت به امتیاز CRS خود می‌شود که اساساً تضمین می‌کند که ITA دریافت می‌کند.

حتی اگر یک کاندیدای اکسپرس اینتری در ابتدا امتیاز بالایی برای دریافت ITA از دولت فدرال نداشته باشد، ممکن است از طریق اکسپرس اینتری نامزدی از یک استان یا منطقه دریافت کند، امتیاز CRS خود را ۶۰۰ امتیاز افزایش دهد و سپس یک امتیاز کسب کند. ITA از دولت فدرال در قرعه کشی بعدی از استخر اکسپرس اینتری.

چه چیزی یک پیشنهاد شغلی را تحت اکسپرس اینتری معتبر می کند؟

IRCC بیان می کند که یک پیشنهاد شغلی معتبر تحت اکسپرس اینتری معمولاً دارای معیارهای زیر است:

کار تمام وقت است و فصلی نیست

حداقل یک سال است

یک شغل ماهر است که در طبقه بندی مشاغل ملی (NOC) تحت نوع مهارت ۰، A یا B قرار می گیرد.

جدید باشد (مثلاً در یکسال گذشته)

از سفارت، کنسولگری یا کمیسیون عالی نباشد

پیشنهادهای شغلی باید نوشته شده باشد و مواردی مانند وظایف، حقوق و شرایط شغلی شما را مشخص کند (مثلاً ساعات کاری شما.

پیشنهادات شغلی اغلب باید توسط ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) پشتیبانی شود، اما مشاغلی هستند که از الزامات LMIA معاف هستند. اگر LMIA مورد نیاز است، کارفرمای شما باید با ارسال درخواست به Employment and Social Development Canada/Service Canada برای آن درخواست دهد.

پیشنهادهای شغلی معتبر تحت اکسپرس اینتری ۵۰ یا ۲۰۰ امتیاز CRS اضافی دارند. به پیشنهادهای شغلی معتبر تحت نوع مهارت NOC 0، A یا B 50 امتیاز CRS اضافی تعلق می گیرد. پیشنهادهای شغلی تحت نوع مهارت NOC 00 واجد شرایط دریافت ۲۰۰ امتیاز CRS اضافی هستند.

کدام پیشنهادهای شغلی اکسپرس اینتری از نیاز به LMIA معاف هستند؟

برای معتبر بودن پیشنهاد شغلی اکسپرس اینتری در صورتی که هر سه شرط زیر رعایت شود، LMIA لازم نیست:

حداقل یکسال به کار تمام وقت برای کارفرما با مجوز کار خود ادامه داده اید (یا برای مدت زمانی معادل یکسال برای کارفرما پاره وقت کار کرده اید)

پیشنهاد شغلی سایر شرایط لازم برای معتبر بودن آن را برآورده می‌کند، مانند داشتن مهارت NOC 0، A یا B، جدید بودن (مثلاً در یکسال گذشته) و عدم حضور در یک مأموریت دیپلماتیک در کانادا.

شما دارای مجوز کار هستید که طبق یک قرارداد بین المللی مانند CUSMA (که قبلاً به عنوان NAFTA شناخته می شد)، توافق نامه فدرال-استانی، یا طبقه بندی “منافع کانادا” از LMIA معاف است. نمونه هایی از معافیت های «منافع کانادا» در اینجا موجود است.

اگر در مشاغل ماهر کار می کنید، می توانید از حداکثر ۲ کارفرما پیشنهاد شغلی دریافت کنید و باید برای هر دوی آنها کار کنید.

من در حال حاضر در کانادا کار می کنم. آیا این به عنوان یک پیشنهاد شغلی محسوب می شود؟

خیر. مجوز کار یک پیشنهاد شغلی نیست. پیشنهاد شغلی تحت اکسپرس اینتری معتبر است اگر، در میان سایر معیارهای واجد شرایط بودن، کارفرمای شما یک پیشنهاد شغلی تمام وقت کتبی برای یک سال یا بیشتر در صورت دریافت تاییدیه اقامت دائم به شما ارائه کرده باشد و کارفرمای شما LMIA را در صورت نیاز یا دریافت کند. پیشنهاد شغلی تحت معافیت LMIA قرار می گیرد.

بهترین راه برای افزایش امتیاز اکسپرس اینتری چیست؟

بهترین راه برای افزایش امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS) کسب نامزدی استانی است. برای انجام این کار، می توانید مستقیماً به یک جریان PNP که با Express Entry تراز شده است اعمال کنید. همچنین می‌توانید وارد استخر اکسپرس اینتری شوید تا یک استان به طور بالقوه از شما دعوت کند از طریق PNP خود درخواست دهید. دریافت نامزدی استانی ۶۰۰ امتیاز CRS اضافی را برای شما فراهم می کند که تضمین می کند که دعوت نامه ای برای درخواست اقامت دائم از IRCC دریافت خواهید کرد.

در صورت دریافت پیشنهاد کاری که تحت اکسپرس اینتری معتبر است، می توانید ۵۰ یا ۲۰۰ امتیاز CRS اضافی دریافت کنید.

یکی دیگر از راه‌های اصلی برای بهبود امتیاز CRS اکسپرس اینتری، کسب بالاترین امتیاز ممکن در آزمون انگلیسی یا فرانسه است. زبان جزء اصلی CRS است.

چگونه امتیاز CRS خود را بهبود بخشیم

 • زبان
 • تحصیلات
 • همسر/شریک به عنوان متقاضی اصلی
 • تجربه کاری
 • فعالانه برای یک ITA یا نامزد استانی آماده شوید
 • برای کمک با ما تماس بگیرید

پیشنهادهای شغلی Job Offers

داوطلبانی که دارای پیشنهاد شغلی معتبر هستند، بسته به موقعیت شغلی، ممکن است ۵۰ یا ۲۰۰ امتیاز اضافی برای امتیاز CRS خود کسب کنند. نامزدهای دارای پیشنهاد شغلی معتبر در یک شغل در سطح NOC 0, A یا B ممکن است ۵۰ امتیاز اضافی نسبت به امتیاز CRS خود کسب کنند. کاندیداهایی که پیشنهاد شغلی معتبر در یک شغل تحت طبقه بندی مشاغل مدیریت ارشد گروه ۰۰ اصلی دارند، ممکن است ۲۰۰ امتیاز اضافی تحت CRS دریافت کنند.

IRCC می‌گوید پیشنهاد شغلی باید به صورت کتبی باشد و باید شرایط شغلی، از جمله حقوق/کسری، وظایف شغلی و شرایط استخدام را شرح دهد.

تجربه کاری و برنامه های نامزد استانیPNP

مستند کردن تجربه کاری خود تا آنجا که ممکن است می تواند شما را واجد شرایط نامزدی یکی از برنامه های نامزد استانی کانادا، که بیشتر به عنوان PNP شناخته می شود، واجد شرایط کند. به داوطلبان اکسپرس اینتری که توسط یک استان کانادا برای اقامت دائم معرفی شده اند، ۶۰۰ امتیاز اضافی به امتیاز CRS خود تعلق می گیرد.

استان ها گاهی به دنبال کاندیداهایی با تجربه کاری خاص می گردند که ممکن است در واقع شما داشته باشید، اما آنها را مرتبط نمی دانند زیرا به شغل اصلی شما مربوط نمی شود.

فعالانه برای یک ITA یا نامزد استانی آماده شوید

صرف نظر از امتیاز CRS شما، همه افراد در استخر اکسپرس اینتری باید فعالانه برای یک ITA یا نامزدی استانی آماده شوند.

شما ممکن است فقط امتیاز CRS 299 داشته باشید، اما نامزدی استانی می‌تواند به طور ناگهانی امتیاز شما را ۶۰۰ امتیاز افزایش دهد و ITA را در دور دعوت اکسپرس اینتری بعدی تضمین کند.

داوطلبان پس از دریافت ITA تنها ۶۰ روز فرصت دارند تا درخواست کامل خود را ارسال کنند و چندین PNP زمان کمتری نیز دارند. داشتن اسناد از قبل آماده شده به این معنی است که به محض دعوت شدن می توانید به زمین بنشینید.

برنامه های نامزد استانی اکسپرس اینتری (PNP)

از جمله این برنامه ها می توان به چندین برنامه اشارهکرد که:

نمره CRS یک نامزد را جزو شرایط واجد شرایط بودن آنها در نظر نگیرید. و

برای داوطلبانی که هیچ ارتباطی با کانادا ندارند (مانند یکی از بستگان، پیشنهاد شغلی یا کار یا تحصیل قبلی در کانادا) آزاد هستند.

این PNP ها می توانند برای داوطلبان اکسپرس اینتری ارزشمند باشند و بنابراین بسیار محبوب هستند.

برخی از آنها بر اساس اولویت، اولین خدمت عمل می کنند و در عرض یک روز پس از افتتاح به سهمیه های دریافتی خود می رسند، و آمادگی پیشگیرانه گاهی اوقات تنها امید برای درخواست موفقیت آمیز است.

یک نمونه محبوب از یک جریان PNP با اولین خدمت، تقاضای Nova Scotia: Express Entry است.

 • تقاضای نوا اسکوشیا: اکسپرس اینتری
 • آیا امتیاز CRS شما را در نظر می گیرد؟ نه
 • آیا برای مشاغل خاصی باز است؟ بله
 • سیستم گزینش چیست؟ خود، منحصر به فرد، واجد شرایط بودن و سیستم امتیاز
 • آیا نوا اسکوشیا پیشاپیش اخطار می دهد که دفعه بعد برنامه باز شود و شما بتوانید درخواست خود را ارسال کنید؟ ۱ روز
 • چقدر طول می کشد تا آستانه مصرف به ظرفیت خود برسد؟ کمتر از یک روز

این جریان امتیاز CRS نامزد را در نظر نمی گیرد و دارای یک سیستم امتیاز منحصر به فرد و لیست مشاغل واجد شرایط است.

نوا اسکوشیا اطلاع کمی ارائه می دهد و آستانه مصرف برنامه اغلب تنها چند ساعت پس از باز شدن می رسد.

با توجه به این پنجره کوچک درخواست، بسیاری از متقاضیان برای پیش بینی بازگشایی این جریان ها از قبل آماده می شوند.

یک عنصر خطر برای آماده سازی از قبل وجود دارد، یعنی الزامات PNP و معیارهای واجد شرایط بودن می توانند بدون اطلاع قبلی تغییر کنند.

اما حتی اگر اینطور باشد، مهم این است که بسیاری از مدارک مورد نیاز PNP ها برای پیگیری اکسپرس اینتری ITA نیز مورد نیاز هستند.

جریان اولویت های سرمایه انسانی انتاریو

PNP دیگری که ممکن است به نامزدهای فعال پاداش دهد، جریان محبوب اولویت‌های سرمایه انسانی مرتبط با اکسپرس اینتری انتاریو است.

این جریان از یک مدل به اصطلاح غیرفعال پیروی می کند که به انتاریو اجازه می دهد در استخر اکسپرس اینتری جستجو کرده و نامزدهایی را با امتیاز CRS بالای ۴۰۰ انتخاب کند و دارای مهارت های خاصی باشد که با نیازهای نیروی کار استان مطابقت دارد. با این حال، شایان ذکر است که انتاریو یک بار از شرط ۴۰۰ امتیاز CRS برای متخصصان فناوری اطلاعات چشم پوشی کرد.

کاندیداهای اکسپرس اینتری که از طریق جریان اولویت های سرمایه انسانی دعوت نامه دریافت می کنند باید ظرف ۴۵ روز درخواست خود را ارسال کنند، که می تواند یک جدول زمانی فشرده برای جمع آوری تمام مدارک مورد نیاز باشد.

علاوه بر جمع آوری اسناد، انتاریو به نامزدهای اکسپرس اینتری علاقه مند به جریان اولویت های سرمایه انسانی توصیه کرده است که یک پروفایل جدید در سیستم اکسپرس اینتری ایجاد کنند. انجام این کار شناسایی پروفایل های نامزدها را برای انتاریو آسان تر می کند وقتی انتاریو در استخر اکسپرس اینتری جستجو می کند.

همانطور که در مورد جریان اکسپرس اینتری نوا اسکوشیا که در بالا ذکر شد، نامزدهایی که به جریان اولویت‌های سرمایه انسانی انتاریو علاقه دارند باید تحولات جدید را با دقت زیر نظر داشته باشند و در صورت بروز یا زمانی که فرصتی پیش آمد، اقداماتی را برای فعال بودن انجام دهند.

سایر PNP های مرتبط با اکسپرس اینتری

استان‌های منیتوبا و جزیره پرنس ادوارد هر دو جریان‌هایی را معرفی کردند که در آن کاندیداهای واجد شرایط اکسپرس اینتری نیز می‌توانند به طور فعال پروفایل‌ها را به استان‌ها ارسال کنند، که سپس نامزدها را در استخرها و سیستم‌های رتبه‌بندی خود رتبه‌بندی می‌کنند.

استان نیوبرانزویک نیز جریان بازار کار اکسپرس اینتری خود را برای دوره‌های محدود، هم برای متخصصان فناوری اطلاعات و هم برای دیگران باز کرده است.

یکی از عوامل مشترک همه این PNP های مختلف این است که به نامزدهای فعال و آگاه پاداش می دهند.

PNP ها تا سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ با افزایش قابل توجهی در اهداف پذیرش، نقش برجسته ای را در زمینه مهاجرت اقتصادی به کانادا ایفا خواهند کرد. بنابراین مراقب PNP ها باشید و مشغول تهیه آن اسناد شوید!

آیا ۴۴۰/۴۵۰/۴۶۰/۴۷۰ امتیاز CRS خوبی است؟

امتیاز برش اکسپرس اینتری CRS پویا است و از قرعه‌کشی به قرعه‌کشی متفاوت است. شما همیشه باید نحوه به حداکثر رساندن امتیاز CRS خود را، صرف نظر از اینکه چه چیزی است، شناسایی کنید. این بدان معناست که اطمینان حاصل کنید که بر اساس تحصیلات، تجربه کاری، مهارت های زبانی و سایر معیارهای CRS، تمام امتیازاتی را که واجد شرایط دریافت آنها هستید، دریافت می کنید. اگر فکر می‌کنید نمره فعلی CRS شما بسیار پایین است، اقداماتی را که می‌توانید برای بهبود آن انجام دهید، شناسایی کنید، مانند شرکت در آزمون زبان، کسب تجربه کاری بیشتر و/یا تحصیلات، و همچنین دریافت نامزدی استانی یا پیشنهاد شغلی که تحت اکسپرس اینتری معتبر است.

ارسال پروفایل اکسپرس اینتری

برای ارسال پروفایل اکسپرس اینتری خود به چه چیزهایی نیاز دارم؟

هنگام ارسال پروفایل اکسپرس اینتری، IRCC از شما اطلاعاتی از مدارک زیر می خواهد:

 • گذرنامه یا سند مسافرتی شما
 • نتایج آزمون زبان
 • مدرک تحصیلی کانادا یا گزارش ارزیابی مدرک تحصیلی شما (ECA).
 • اثبات وجوه
 • نامزدی استانی (اگر دارید)
 • پیشنهاد شغلی کتبی از یک کارفرما در کانادا (اگر دارید)
 1. چگونه می توانم کد NOC خود را برای اکسپرس اینتری پیدا کنم؟

شما می توانید کد طبقه بندی مشاغل ملی (NOC) خود را در وب سایت IRCC شناسایی کنید.

آیا IRCC پس از یک سال پروفایل من را حفظ می کند؟

خیر. پروفایل شما پس از یک سال منقضی می شود. اگر می خواهید در استخر اکسپرس اینتری بمانید، باید منتظر بمانید تا پروفایل شما منقضی شود و سپس یک پروفایل جدید در وب سایت IRCC ارسال کنید. IRCC پیشنهاد می کند که از پروفایل منقضی شده خود اسکرین شات بگیرید تا ارسال مجدد اطلاعاتتان برای شما آسان شود.

آیا می توانم پس از ارسال پروفایل اکسپرس اینتری خود را به روز کنم؟

بله، تا زمانی که پروفایل شما واجد شرایط تشخیص داده شد، می توانید آن را پس از ارسال به روز کنید.

اگر وضعیت (که قبلاً به عنوان “وضعیت ضمنی” شناخته می شد) در کانادا حفظ شده باشد، چه کاری باید انجام دهم؟

IRCC دستورالعمل های دقیقی را در وب سایت خود در مورد نحوه پاسخ صحیح به سؤالات در صورت حفظ وضعیت (که قبلاً به عنوان “وضعیت ضمنی” نامیده می شد ارائه می دهد.

چگونه می توانم یک آزمون زبان برای اکسپرس اینتری را کامل کنم؟

شما باید یک آزمون زبانی را که IRCC برای اکسپرس اینتری مجاز کرده است تکمیل کنید. نمره آزمون زبان شما دو سال اعتبار دارد. گزینه های شما عبارتند از:

زبان انگلیسی

 • CELPIP جنرال
 • آیلتس جنرال

زبان فرانسه

 • TEF کانادا: Test d’évaluation de français
 • TCF کانادا: Test de connaissance du français

 آیا می توانم نمرات آزمون زبان خود را برای اکسپرس اینتری ترکیب کنم؟

نه. آزمون زبان شما را در چهار توانایی ارزیابی می کند: خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن. ممکن است پس از چندین بار شرکت در آزمون، امتیاز متفاوتی برای همان توانایی کسب کنید. متأسفانه، شما فقط می توانید نتایج آزمون زبان خود را از یک آزمون ارسال کنید. خوشبختانه، شما می توانید بهترین نتیجه آزمون زبان خود را ارسال کنید. توجه داشته باشید که نمره آزمون زبان شما دو سال اعتبار دارد. یکی از روش هایی که می توانید دنبال کنید این است که وارد استخر اکسپرس اینتری شوید، دوباره در آزمون زبان شرکت کنید تا نمره دلخواه خود را به دست آورید و سپس پروفایل اکسپرس اینتری خود را به روز کنید تا امتیاز CRS خود را افزایش دهید.

چگونه می توانم ECA برای اکسپرس اینتری دریافت کنم؟

شما باید گواهینامه تحصیلی (ECA) خود را از نهادی که توسط IRCC تعیین شده است، دریافت کنید.

گزینه های شما عبارتند از:

 • World Education Services
 • Comparative Education Service – University of Toronto School of Continuing Studies
 • International Credential Assessment Service of Canada
 • International Qualifications Assessment Service
 • International Credential Evaluation Service
 • Medical Council of Canada (professional body for Doctors)
 • Pharmacy Examining Board of Canada (professional body for Pharmacists)

 

آیا باید مدرک تسویه حساب خود را در پروفایل اکسپرس اینتری خود وارد کنم؟

بله. شما باید در پروفایل اکسپرس اینتری خود مقدار پولی را که برای کمک به اقامت در کانادا برای کمک به شما در اختیار خواهید داشت، بنویسید تا نشان دهید که می توانید از نظر مالی از خود و اعضای خانواده ای که با شما مهاجرت می کنند حمایت مالی کنید.

تنها در صورت دریافت دعوتنامه برای درخواست اقامت دائم تحت برنامه فدرال کارگران ماهر یا برنامه تجارت ماهر فدرال، از شما خواسته می شود که معیارهای اثبات وجوه تسویه حساب را رعایت کنید، مگر اینکه از نظر قانونی مجوز کار در کانادا را داشته باشید و یک پیشنهاد شغلی معتبر از طرف کانادا داشته باشید. یک کارفرما در کانادا کسانی که تحت کلاس تجربه کانادایی دعوتنامه اقامت دائم دریافت می کنند، نیازی به داشتن مدرکی مبنی بر معیارهای وجوه تسویه حساب ندارند.

اگر برای بیش از یک برنامه واجد شرایط هستید، نمی توانید انتخاب کنید که IRCC تحت کدام برنامه دعوت شما را صادر کند.

 چگونه می توانم پس از ارسال مشخصات اکسپرس اینتری خود در کانادا به دنبال کار بگردم؟

شما می توانید با استفاده از بانک کار دولت کانادا در حین حضور در استخر اکسپرس اینتری به دنبال کار بگردید. همچنین می‌توانید مستقیماً برای کارفرمایان در کانادا درخواست دهید، از هیئت‌های شغلی بخش خصوصی استفاده کنید و از طریق رسانه‌های اجتماعی با کارفرمایان ارتباط برقرار کنید. توجه داشته باشید، کلاهبردارانی وجود دارند که از شما می خواهند برای یک پیشنهاد شغلی که در کانادا غیرقانونی است، هزینه ای بپردازید. لطفاً اینجا را بخوانید تا یاد بگیرید چگونه از کلاهبرداری های پیشنهاد شغلی جلوگیری کنید.

من قبلا واجد شرایط نبودم اما اکنون واجد شرایط اکسپرس اینتری هستم. باید چکار کنم؟

شما باید یک پروفایل جدید ایجاد کنید و دوباره آن را در وب سایت IRCC ارسال کنید زیرا پروفایل های واجد شرایط دیگر معتبر نیستند و قابل تغییر نیستند.

در صورت دریافت ITA برای اقامت دائم چه کاری باید انجام دهم؟

شما باید مدارک درخواستی را به IRCC ارائه دهید و هزینه های لازم را بپردازید. نمونه هایی از اسناد درخواستی عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه
 • نتایج آزمون زبان
 • ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA)
 • گواهی ترخیص پلیس
 • پزشکی
 • و موارد بیشتر

 

برنامه کارگر ماهر فدرال FSWP:

از سال ۱۹۶۷، برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP) اصلی ترین روشی بوده است که کانادا از استعدادها از سراسر جهان استقبال کرده است. FSWP اولین برنامه در جهان برای ارزیابی عینی نامزدهای مهاجرت بود. امروزه FSWP یکی از سه برنامه کارگران ماهر است که توسط سیستم اکسپرس اینتری کانادا مدیریت می شود.

مرور کلی

کانادا برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP) را در سال ۱۹۶۷ برای انتخاب مهاجران از سراسر جهان راه اندازی کرد. قبل از معرفی FSWP، کانادا مهاجران کارگر ماهر را به صورت ذهنی انتخاب می کرد، بر اساس صلاحدید افسران مهاجرت فردی که در مورد اینکه آیا فکر می کنند یک نامزد می تواند در بازار کار کانادا ادغام شود یا خیر، قضاوت می کردند.

دولت کانادا متوجه شد که این رویکرد قدیمی مشکل ساز است و بنابراین اولین سیستم امتیازدهی جهان را برای انتخاب مهاجران معرفی کرد. دیگر کانادا از معیارهای ذهنی استفاده نخواهد کرد. در عوض، تصمیم گرفت از معیارهای عینی برای ارزیابی همه کاندیداها به روش یکسان استفاده کند: بر اساس سن، تحصیلات، مهارت های زبانی، تجربه کاری، شغل و سایر عوامل.

مزایای FSWP

امروزه FSWP از طریق سیستم مدیریت اپلیکیشن اکسپرس اینتری مدیریت می شود. تحت اکسپرس اینتری، کانادا قصد دارد به طور متوسط ​​از ۱۱۰۰۰۰ مهاجر در سال استقبال کند. اکثر داوطلبان موفق اکسپرس اینتری از طریق FSWP به کانادا مهاجرت می کنند. تحقیقات انجام شده توسط دولت کانادا نشان می دهد که مهاجران FSWP همچنان در کانادا مشاغل موفق و رضایت بخشی دارند.

علاوه بر این، پیگیری مهاجرت از طریق FSWP سودمند است زیرا می توانید در مدت شش ماه اقامت دائم دریافت کنید، در مقایسه با زمان پردازش طولانی تر برای سایر برنامه های کارگران ماهر کانادا.

نحوه کار فرآیند مهاجرت با FSWP:

کانادا از سیستم مدیریت برنامه اکسپرس اینتری برای سه برنامه کارگر ماهر از جمله FSWP استفاده می کند. اگر قبلاً در کانادا زندگی نکرده‌اید و حرفه‌ای ماهر نیستید، FSWP بهترین گزینه اکسپرس اینتری شما خواهد بود. ابتدا، باید ببینید که آیا تحت معیارهای FSWP واجد شرایط هستید یا خیر. سپس، یک پروفایل اکسپرس اینتری ارسال می کنید. بر اساس عواملی مانند سن، تحصیلات، مهارت های زبانی و تجربه کاری، امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS) را دریافت خواهید کرد. معمولاً هر دو هفته یکبار، دولت کانادا قرعه کشی اکسپرس اینتری برگزار می کند و از کاندیداهایی که بالاترین امتیاز CRS را دارند دعوت می کند تا برای اقامت دائم درخواست دهند. پس از ارسال درخواست تکمیل شده خود، می توانید انتظار داشته باشید که وضعیت اقامت دائم خود را ظرف شش ماه دریافت کرده و سپس به کانادا مهاجرت کنید.

در اینجا یک راهنمای گام به گام در مورد نحوه پیگیری مهاجرت به کانادا از طریق FSWP آورده شده است:

مرحله ۱: بررسی کنید که آیا معیارهای واجد شرایط بودن FSWP را دارید یا خیر. CanadaVisa یک ابزار واجد شرایط بودن رایگان دارد.

مرحله ۲: مشخصات اکسپرس اینتری خود را در وب سایت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) ارسال کنید.

مرحله ۳: ببینید آیا یک دعوت نامه برای درخواست (ITA) برای اقامت دائم دریافت می کنید یا خیر. IRCC تقریبا هر دو هفته یک بار قرعه کشی اکسپرس اینتری را برگزار می کند.

مرحله ۴: اگر ITA دریافت کردید، ادامه می دهید و درخواست اقامت دائم تکمیل شده خود را به IRCC ارسال می کنید. پس از اینکه IRCC پردازش درخواست شما را کامل کرد، می توانید به کانادا بروید.

معیارهای واجد شرایط بودن

برای واجد شرایط بودن برای درخواست تحت برنامه کارگران ماهر فدرال، نامزدهای بالقوه باید حداقل شرایط لازم برای کار، توانایی زبان، تحصیلات را داشته باشند و حداقل ۶۷ امتیاز را در جدول ۱۰۰ امتیازی این برنامه کسب کنند.

 حداقل الزامات عبارتند از:

 • یک سال تجربه کار مستمر تمام وقت یا معادل با حقوق در ۱۰ سال گذشته در یک شغل ماهر طبقه بندی شده تحت سطح مهارت ۰، A یا B طبقه بندی ملی مشاغل (NOC).
 • توانایی زبان تایید شده معادل معیار زبان کانادایی (CLB) 7 در انگلیسی یا فرانسوی در تمامی توانایی ها (خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن). و
 • گزارش اعتبار تحصیلی کانادا (گواهی، دیپلم، یا مدرک) یا گواهینامه خارجی و ارزیابی مدرک تحصیلی (ECA).

حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ را در شبکه FSWP کسب کنید. سیستم امتیازبندی این برنامه، نامزدها را بر اساس عواملی که شامل سن، تحصیلات، تجربه کاری، شغل منظم، توانایی زبان و سازگاری می‌شود، ارزیابی می‌کند.

پس از واجد شرایط بودن، می توانید وارد استخر اکسپرس اینتری شوید. پروفایل های کاندیدا در مجموعه اکسپرس اینتری، که شامل مشاغل ماهر فدرال و نامزدهای کلاس تجربه کانادایی نیز می شود، بر اساس CRS رتبه بندی می شوند.

عوامل انتخاب

عوامل انتخاب FSWP در زیر فهرست شده است:

 • تحصیلات تا ۲۵ امتیاز
 • مهارت های زبان تا ۲۸ امتیاز
 • سابقه کار تا ۱۵ امتیاز
 • سن تا ۱۲ امتیاز
 • استخدام ترتیب داده شده تا ۱۰ امتیاز
 • سازگاری تا ۱۰ امتیاز

سوالهای رایج

حداقل شرایط واجد شرایط بودن برای ویزای مهاجرت کانادا تحت برنامه کارگر ماهر فدرال (FSWP) چیست؟

برای واجد شرایط بودن برای ویزای مهاجرت (اقامت دائم) کانادا تحت FSWP، نامزدها باید:

حداقل یک سال سابقه کار مستمر تمام وقت، یا معادل آن، در ۱۰ سال گذشته در یک شغل ماهر (مهارت طبقه بندی ملی شغلی نوع ۰ یا سطح مهارت A یا B) داشته باشند.

نتایج آزمون زبان معادل با معیار زبان کانادایی (CLB) 7 به زبان انگلیسی یا فرانسوی را در تمامی توانایی ها (خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن) تایید کرده باشند. و

دارای مدرک تحصیلی کانادایی (گواهی، دیپلم، یا مدرک) یا مدرک خارجی که توسط گزارش ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA) پشتیبانی می شود.

وجوه تسویه حساب کافی برای اسکان در کانادا داشته باشید.

متقاضیان FSWP باید حداقل ۶۷ امتیاز را در مورد شش فاکتور انتخاب مهاجرت توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) کسب کنند.

در نهایت، همه متقاضیان و وابستگان همراه و غیر همراه آنها، تحت تمام دسته بندی های مهاجرت به کانادا، باید شرایط بهداشتی و امنیتی / جرم شناسی کانادا را برآورده کنند.

آیا یک فرد می تواند مستقیماً برای اقامت دائم تحت FSWP درخواست دهد؟

FSWP توسط سیستم اکسپرس اینتری مدیریت می شود که دعوت نامه هایی را برای درخواست اقامت دائم کانادا از طریق قرعه کشی های منظم از مجموعه نامزدهای خود صادر می کند. فقط آن دسته از داوطلبانی که دعوتنامه درخواست (ITA) برای آنها صادر شده است، می توانند درخواست اقامت دائم کانادا را ارسال کنند.

آیا لیست مشاغل واجد شرایط وجود دارد؟

هیچ لیست مشاغل واجد شرایط موجود نیست. متقاضیان باید حداقل یک سال سابقه کار در ۱۰ سال گذشته در شغلی داشته باشند که طبق طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) به عنوان سطح مهارت A یا B یا نوع مهارت ۰ طبقه بندی شده است.

چه مدارکی باید برای پشتیبانی از درخواست تحت FSWP گنجانده شود؟

اگر دعوتنامه اکسپرس اینتری برای درخواست اقامت دائم را با موفقیت دریافت کردید، از شما خواسته می شود مدارک زیر را تحت FSWP برای پشتیبانی از درخواست اقامت دائم خود ارسال کنید:

 • فرم های درخواست مناسب، امضا شده و تکمیل شده؛
 • هزینه های پردازش مناسب دولت کانادا؛
 • اسناد هویتی و وضعیت مدنی؛
 • مدارک سفر و پاسپورت؛
 • مدارک تحصیلی / صلاحیت های حرفه ای؛
 • شواهد تجربه کار؛
 • نتایج آیلتس یا CELPIP و/یا TEF یا TCF کانادا یا
 • ارزیابی مدرک تحصیلی کانادا؛
 • شواهدی مبنی بر استخدام ترتیب داده شده، در صورت وجود؛
 • شواهدی از نکات ادعا شده، در صورت وجود، تحت عامل سازگاری؛
 • گواهینامه ها و گواهینامه های پلیس؛
 • اثبات وجوه تسویه حساب
 • تمامی داوطلبانی که دعوت نامه دریافت می کنند، باید مدارک پشتیبان زیر را همراه با درخواست الکترونیکی خود ارسال کنند:
 • پاسپورت معتبر
 • نتایج آزمون زبان
 • مدارکی که گواه سابقه کار باشد
 • گواهی(های) ترخیص پلیس
 • برگه ردیابی اطلاعات پزشکی اولیه
 • عکس متقاضی اصلی و اعضای خانواده

توجه به این نکته مهم است که بسیاری از دفاتر ویزای مهاجرت کانادا شرایط خاص خود را دارند که باید به آنها احترام گذاشته شود تا از بازگشت، تاخیر یا حتی رد درخواست جلوگیری شود.

تحت FSWP، چه کسانی ممکن است در یک برنامه کاربردی گنجانده شوند؟

تحت FSWP، اعضای خانواده زیر ممکن است در یک درخواست گنجانده شوند:

 • همسر یا شریک قانونی متقاضی اصلی؛
 • فرزندان تحت تکفل متقاضی اصلی و فرزندان تحت تکفل همسر همراه یا شریک زندگی مشترک تا ۲۲ سال سن؛
 • فرزندان تحت تکفل فرزندان تحت تکفل متقاضی اصلی و فرزندان تحت تکفل فرزندان تحت تکفل همسر همراه یا شریک زندگی مشترک.

آیا تجربه کاری یک نامزد FSWP باید با تحصیلات او مرتبط باشد تا شناخته شود؟

تا زمانی که داوطلب در حال انجام یا انجام وظایف شغلی است که برای آن امتیاز می گیرد، سابقه کار لازم نیست به تحصیلات وی مرتبط باشد.

آیا پیشنهاد کار کانادایی برای واجد شرایط بودن یک کاندیدا به عنوان کارگر ماهر فدرال لازم است؟

برای واجد شرایط بودن تحت FSWP، به یک پیشنهاد شغلی معتبر نیازی نیست، اما می توان تا ۱۵ امتیاز به شما داد و در نتیجه شانس شما را برای واجد شرایط بودن افزایش داد. علاوه بر این، یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کانادایی، بسته به نوع شغل، می توانید بین ۵۰ تا ۲۰۰ امتیاز تحت سیستم رتبه بندی جامع اکسپرس اینتری (CRS) کسب کنید.

چگونه می توانم امتیاز Express Entry CRS خود را برای FSWP بهبود بخشم؟

راه های بهبود امتیاز عبارتند از:

 • تمام امتیازهای CRS را که واجد شرایط آنها هستید، دریافت کنید
 • اگر همسر یا شریک زندگی شما (در صورت وجود) امتیاز CRS بالاتری نسبت به شما دارد، آنها را به عنوان متقاضی اصلی فهرست کنید.
 • برای آزمون زبان خود سخت مطالعه کنید. در صورت لزوم در آزمون مجدد شرکت کنید تا نمره ای را که از آن راضی هستید به دست آورید
 • سعی کنید یک پیشنهاد شغلی واجد شرایط را به دست آورید یا سعی کنید یک نامزدی استانی را به دست آورید

آیا اگر نامزدی یکی از اقوام نزدیک خود در کانادا داشته باشد می توان امتیاز داد؟

بله، اگر کاندیدایی یا همسر همراه یا شریک زندگی مشترک خود، یکی از اقوام نزدیک خود داشته باشد که شهروند کانادا یا مقیم دائم است و در حال حاضر در کانادا اقامت دارد، بر اساس فاکتور سازگاری امتیاز اعطا می شود. برای واجد شرایط بودن به عنوان یکی از اقوام نزدیک، شهروند یا مقیم دائم کانادا باید فرزند، مادر یا پدر، برادر یا خواهر، عمه یا عمه، خواهرزاده یا برادرزاده، نوه یا پدربزرگ باشد.

کانادا سالانه از چه تعداد مهاجر تحت برنامه کارگر ماهر فدرال (FSWP) استقبال می کند؟

اکسپرس اینتری اصلی ترین روشی است که IRCC از کارگران ماهر جدید استقبال می کند و FSWP یکی از سه برنامه کارگران ماهر است که تحت اکسپرس اینتری مدیریت می شوند. کانادا قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ از بیش از ۱۱۰۰۰۰ مهاجر جدید از طریق اکسپرس اینتری استقبال کند. اکثر این مهاجران تحت برنامه FSWP و برنامه کلاس تجربه کانادایی وارد می شوند.

برنامه تجربه کانادایی CEC

از سال ۲۰۰۸، کلاس تجربه کانادا (CEC) مسیر اصلی را برای داوطلبانی که در کانادا کار کرده‌اند و می‌خواهند به اقامت دائم منتقل شوند، ارائه کرده است.

CEC یک گزینه برجسته برای کارگران خارجی موقت و فارغ التحصیلان بین المللی است که به دنبال کسب تجربه کاری در کانادا هستند. CEC یکی از سه برنامه ای است که تحت سیستم اکسپرس اینتری کانادا مدیریت می شود.

مرور کلی

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) برنامه کلاس تجربه کانادا (CEC) را در سال ۲۰۰۸ راه اندازی کرد تا مسیر کارگران ماهر اختصاصی را به کارگران خارجی موقت و فارغ التحصیلان بین المللی که می خواهند وضعیت اقامت دائم دریافت کنند، ارائه می دهد.

CEC از آن زمان به یکی از بزرگترین مسیرهای مهاجرتی کانادا برای کارگران ماهر تبدیل شده است و از سوی دولت های سراسر کانادا، جوامع، کارفرمایان و خود کاندیداهای مهاجرت به عنوان یک موفقیت چشمگیر در نظر گرفته می شود.

مزایای CEC چیست؟

CEC بخشی از تلاش هماهنگ دولت های فدرال و استانی کانادا برای تشویق کارگران خارجی موقت و دانشجویان بین المللی برای ساختن آینده خود در کانادا است. تحقیقات انجام شده توسط IRCC، Statistics Canada و دانشگاهیان واضح است: داوطلبان کارگران ماهر در صورتی که قبلاً در این کشور زندگی کرده باشند، مزیت بزرگی برای ادغام در بازار کار کانادا دارند. ترکیبی از معیارهای بالای سرمایه انسانی (به عنوان مثال، جوان بودن و میانسال بودن، داشتن سطوح بالای تحصیلات، تجربه کاری و تحصیلات) به علاوه ایجاد شبکه های اجتماعی و حرفه ای در کانادا، مهاجران CEC را قادر می سازد تا در بازار کار بسیار موفق باشند.

علاوه بر این مزیت، کاندیداهایی که تجربه کانادایی دارند می توانند امتیاز بیشتری از سیستم رتبه بندی جامع (CRS) تحت اکسپرس اینتری کسب کنند. این امر شانس آنها را برای اخذ اقامت دائم افزایش می دهد.

سوم، کاندیداهای CEC که تحت اکسپرس اینتری موفق می شوند معمولاً می توانند در عرض شش ماه وضعیت اقامت دائم خود را دریافت کنند.

چهارمین مزیت اصلی CEC بر خلاف دو برنامه اکسپرس اینتری دیگر است، کاندیداهایی که در CEC موفق می شوند نیازی به نشان دادن به IRCC ندارند که پس از دریافت اقامت دائم، بودجه تسویه حساب برای حمایت مالی از خود دارند.

معیارهای واجد شرایط بودن

برای واجد شرایط بودن برای CEC، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • حداقل یک سال تجربه کار ماهر، حرفه ای یا فنی در کانادا در مدت ۳۶ ماه از تاریخ درخواست کسب کرده باشند. و
 • معیار زبان کانادایی (CLB) 5 (“متوسط ​​اولیه”) را برای مشاغل NOC B یا CLB 7 (“مهارت متوسط ​​کافی”)، برای مشاغل سطح مهارت NOC 0 یا A داشته باشید یا از آن فراتر بروید.
 • برای زندگی و کار در خارج از استان کبک برنامه ریزی کنید (افراد با تجربه کاری در کبک و کسانی که قصد اقامت در کبک را دارند می توانند برای کلاس تجربه کبک درخواست دهند).
 • یک سال (یا ۱۲ ماه) سابقه کار به عنوان حداقل ۱۵۶۰ ساعت کار ماهر در کانادا تعریف می شود. ۱۵۶۰ ساعت را می توان از طریق کار تمام وقت و/یا پاره وقت به دست آورد.

متقاضیان می توانند در طول مراحل درخواست در کانادا بمانند. با این حال، کلاس تجربه کانادا برای افرادی که دیگر در کانادا نیستند نیز آزاد است، مشروط بر اینکه درخواست خود را ظرف سه سال پس از ترک شغل خود در کانادا ارسال کنند.

الزامات کلاس تجربه کانادایی بر اساس مدل قبولی یا عدم موفقیت است. در صورت رعایت حداقل شرایط، متقاضی واجد شرایط ورود به استخر اکسپرس اینتری است.

توجه: خوداشتغالی و تجربه کاری که در زمانی که دانشجوی تمام وقت بوده اید (مثلاً در یک دوره کار تعاونی) به دست آمده است، تحت CEC حساب نمی شود.

نحوه کار فرآیند مهاجرت با CEC:

IRCC از Express Entry برای مدیریت برنامه های کاربردی کارگران ماهر برای سه برنامه از جمله CEC استفاده می کند. اگر قبلاً در کانادا زندگی کرده اید و تجربه کاری واجد شرایط را در اینجا به دست آورده اید، ممکن است کاندیدای قوی برای CEC باشید. علاوه بر این، ممکن است برای برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP) واجد شرایط باشید و اگر سابقه تجارت دارید، برنامه تجارت ماهر فدرال.

اولین قدم این است که اطمینان حاصل کنید که معیارهای واجد شرایط بودن CEC یا یکی از دیگر برنامه های اکسپرس اینتری را دارید. اگر واجد شرایط هستید، یک پروفایل اکسپرس اینتری در وب سایت IRCC ارسال می کنید. تقریباً هر دو هفته یکبار، IRCC قرعه کشی های اکسپرس اینتری را برگزار می کند که دعوت نامه های اقامت دائم را به نامزدهایی که بالاترین امتیاز CRS را دارند، اهدا می کند. امتیازات CRS بر اساس ویژگی های سرمایه انسانی هر نامزد از جمله سن، تحصیلات، مهارت های زبانی، تجربه کاری، تجربه کانادایی و سایر معیارها تعیین می شود. اگر دعوت نامه ای برای درخواست (ITA) برای اقامت دائم دریافت کردید، باید یک درخواست تکمیل شده را در مهلت تعیین شده به IRCC ارسال کنید. هدف IRCC پردازش درخواست ها در مدت شش ماه یا کمتر است.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی واجد شرایط CEC شوید

دانشجویان بین المللی که از یک برنامه آموزشی واجد شرایط در کانادا فارغ التحصیل می شوند، گروه اصلی افرادی هستند که از طریق CEC اقامت دائم دریافت می کنند.

در اینجا رایج ترین راه برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق CEC به عنوان یک دانشجوی بین المللی است:

 • مرحله ۱: برنامه آموزشی خود را در یک موسسه آموزشی مشخص شده در کانادا تکمیل کنید.
 • مرحله ۲: به IRCC بروید و برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) درخواست دهید.
 • مرحله ۳: با PGWP خود، حداقل ۱۵۶۰ ساعت تجربه کاری کانادایی در یک شغل NOC 0، A، یا B کسب کنید.
 • مرحله ۴: در یک آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی که توسط IRCC تعیین شده است شرکت کنید و حداقل شرط معیار زبان کانادایی (CLB) را بدست آورید (CLB 7 برای NOC 0 و A تجربه کاری و CLB 5 برای تجربه کاری NOC B).
 • مرحله ۵: وارد استخر اکسپرس اینتری شوید. اگر دعوت نامه ای را برای درخواست دریافت کنید، IRCC قصد دارد درخواست اقامت دائم شما را ظرف شش ماه بررسی کند.

به عنوان یک کارگر موقت خارجی واجد شرایط CEC شوید

کارگران خارجی موقت پس از کسب یک سال تجربه کار حرفه ای در کانادا می توانند واجد شرایط برنامه کلاس تجربه کانادا شوند.

در اینجا رایج ترین راه برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق CEC به عنوان یک کارگر خارجی موقت است:

 • مرحله ۱: مجوز کار کانادا را دریافت کنید.
 • مرحله ۲: حداقل ۱۵۶۰ ساعت تجربه کاری کانادایی در یک شغل NOC 0، A یا B کسب کنید.
 • مرحله ۳: در یک آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی که توسط IRCC تعیین شده است شرکت کنید و حداقل الزامات معیار زبان کانادایی (CLB) (CLB 7 برای NOC 0 و A تجربه کاری و CLB 5 برای تجربه کاری NOC B) را بدست آورید.
 • مرحله ۴: وارد استخر اکسپرس اینتری شوید. اگر دعوت نامه ای را برای درخواست دریافت کنید، IRCC قصد دارد درخواست اقامت دائم شما را ظرف شش ماه بررسی کند.

سوالهای رایج

اگر در کبک زندگی کنم می توانم برای CEC واجد شرایط باشم؟

بله، تا زمانی که قصد اقامت در خارج از کبک را دارید.

آیا تجربه کاری من در کانادا باید با رشته تحصیلی من مرتبط باشد تا واجد شرایط CEC باشم؟

خیر، شما فقط باید از کسب تجربه کاری که تحت معیارهای واجد شرایط بودن CEC است اطمینان حاصل کنید.

آیا می توانم واجد شرایط CEC باشم حتی اگر خارج از کانادا زندگی کنم؟

بله، تا زمانی که شما معیارهای واجد شرایط بودن CEC را داشته باشید.

آیا برای واجد شرایط بودن در CEC به مدرکی مبنی بر وجوه / وجوه تسویه حساب نیاز دارم؟

خیر. برخلاف FSWP و FSTP، اگر با موفقیت یک دعوت نامه مهاجرتی تحت CEC دریافت کردید، نیازی به اثبات وجوه ندارید.

الزامات زبان برای CEC چیست؟

الزامات زبان به نوع شغلی که تحت آن کار می کنید برای واجد شرایط بودن برای CEC بستگی دارد. شما باید شرایط لازم را برای هر چهار توانایی ارزیابی شده از طریق آزمون زبان خود (خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن) داشته باشید:

 • اگر در یک شغل سطح مهارت NOC 0 یا A کار می کنید، یک معیار زبان کانادایی (CLB) حداقل ۷ در هر چهار توانایی لازم است.
 • اگر در یک شغل سطح مهارت NOC از B کار می کنید، یک CLB حداقل ۵ در هر چهار توانایی لازم است.

شرایط تجربه کاری CEC چیست؟

شما باید حداقل ۱۲ ماه به صورت تمام وقت (یا معادل آن به صورت نیمه وقت) در یک شغل ماهر در کانادا کار کرده باشید و تجربه کاری باید در طی سه سال درخواست شما به دست آمده باشد. ۱۲ ماه سابقه کار حداقل ۱۵۶۰ ساعت کار ماهر تعریف می شود.

مشاغل NOC 0، A و B تحت CEC چیست؟

طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) مشاغل را به شرح زیر تعریف می کند:

 • سطح مهارت ۰: مشاغل مدیریتی
 • نوع مهارت A: مشاغل حرفه ای
 • نوع مهارت B: مشاغل فنی و مشاغل ماهر

آیا می توانم خوداشتغالی و تجربه کار دانشجویی را در CEC حساب کنم؟

خیر به حساب نمیاد. تجربه کاری که در زمانی که دانشجوی تمام وقت بوده اید (به عنوان مثال، کارآموزی یا تعاونی) به حساب نمی آید.

الزامات آموزشی CEC چیست؟

CEC شرایط تحصیلی ندارد. با این حال، برای تحصیل در یک برنامه کانادایی واجد شرایط، می‌توانید امتیاز بیشتری از سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) تحت اکسپرس اینتری کسب کنید. علاوه بر این، اگر در یک برنامه واجد شرایط در خارج از کشور تحصیل کرده اید که توسط ECA ارزیابی اعتبار آموزشی پشتیبانی می شود، می توانید امتیاز CRS را دریافت کنید.

چگونه می توانم امتیاز اکسپرس اینتری CRS خود را بهبود بخشم؟

راه هایی که می توانید امتیاز CRS خود را بهبود ببخشید عبارتند از:

 • اطمینان حاصل کنید که تمام امتیازهای CRS را که واجد شرایط آنها هستید، به دست آورده اید
 • در صورت داشتن امتیاز CRS بالاتر، نام همسر یا شریک خود (در صورت وجود) به عنوان متقاضی اصلی
 • مطالعه برای آزمون زبان خود و شرکت مجدد در آن تا زمانی که از نمره آزمون زبان خود راضی باشید
 • اگر تحصیلات خارجی واجد شرایط را دریافت کرده اید، یک ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA) دریافت کنید
 • سعی کنید یک پیشنهاد شغلی واجد شرایط را از یک کارفرما در کانادا دریافت کنید. این مزیت بزرگی است که نامزدهای بالقوه CEC نسبت به کاندیداهای اکسپرس اینتری که در خارج از کشور زندگی می کنند دارند، زیرا کاندیداهای CEC توانایی ملاقات با کارفرمایان و برقراری ارتباط با آنها را در هنگام اقامت در کانادا دارند.
 • به طور مشابه، می توانید برای کسب نامزدی استانی تلاش کنید

اگر تحت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) کار می کنم، می توانم کارفرما را تغییر دهم؟

اگر شما یک دانشجوی بین‌المللی سابق هستید که دارای PGWP است، می‌توانید کارفرمایان را تغییر دهید و تا زمانی که تجربه کاری واجد شرایط کسب کنید، همچنان واجد شرایط CEC باشید. PGWP یک مجوز کار “باز” ​​است، به این معنی که شما می توانید برای هر کارفرمایی کار کنید.

یک سال سابقه کار برای CEC چگونه محاسبه می شود؟

IRCC تجربه کاری شما را به صورت زیر محاسبه می کند تا ببیند آیا شما واجد شرایط CEC هستید یا خیر:

یک سال کار تمام وقت به صورت زیر محاسبه می شود:

 • ۳۰ ساعت کار در هفته برای ۱۲ ماه = ۱ سال کار تمام وقت (۱۵۶۰ ساعت) یا
 • مقدار معادل کار (۱۵۶۰ ساعت) در کار پاره وقت، مانند:
 • ۱۵ ساعت کار در هفته به مدت ۲۴ ماه = ۱ سال کار تمام وقت (۱۵۶۰ ساعت)
 • ۳۰ ساعت کار در هفته به مدت ۱۲ ماه در بیش از ۱ شغل = ۱ سال تمام وقت (۱۵۶۰ ساعت)
 • شما می توانید بیشتر یا کمتر از ۱۵ ساعت در هفته در نقش های نیمه وقت کار کنید تا زمانی که به ۱۵۶۰ ساعت اضافه شود.
 • IRCC هیچ ساعتی را که بیش از ۳۰ ساعت در هفته کار می کنید محاسبه نمی کند.

 

برنامه نیروی ماهر فنی فدرال (FSTP)

از سال ۲۰۱۳، برنامه نیروی ماهر فنی فدرال (FSTP) یک مسیر مهاجرت به استعدادهای جهانی با پیشینه مشاغل ماهر ارائه کرده است. FSTP یکی از سه مدیریت برنامه کارگران ماهر تحت سیستم اکسپرس اینتری کانادا است.

مرور کلی

اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) برنامه نیروی ماهر فنی فدرال (FSTP) را در سال ۲۰۱۳ راه اندازی کرد تا یک مسیر مهاجرتی اختصاصی به کارگران حرفه ای ارائه دهد. FSTP یکی از سه برنامه اقتصادی فدرال است که توسط سیستم اکسپرس اینتری دولت کانادا مدیریت می شود. اکسپرس اینتری اصلی ترین روشی است که کانادا از کارگران ماهر طبقه اقتصادی برای مهاجرت به این کشور استقبال می کند. طبق برنامه سطوح مهاجرت، کانادا قصد دارد سالانه از بیش از ۴۰۰۰۰۰ مهاجر جدید با میانگین ۱۱۰۰۰۰ محل مهاجرت سالانه به اکسپرس اینتری استقبال کند.

درخواست از طریق FSTP یکی از راه هایی است که می توانید مهاجرت به کانادا را به عنوان یک متخصص حرفه ای ماهر دنبال کنید. گزینه های دیگر شامل درخواست از طریق سایر برنامه های مهاجرت فدرال، درخواست از طریق برنامه نامزد استانی (PNP) و درخواست برای مهاجرت به کبک است.

مزایای FSTP چیست؟

FSTP بخشی از تلاش بزرگ دولت های فدرال و استانی برای استقبال از کارگران ماهرتر حرفه ای در کانادا برای رفع کمبود نیروی کار در مشاغل حرفه ای است. کانادا جمعیتی پیر و نرخ زاد و ولد پایینی دارد، به همین دلیل است که برای حمایت از نیروی کار و رشد اقتصادی خود بیشتر به مهاجرت متکی است. نیروی ماهر فنی منطقه ای است که نیاز قابل توجهی دارد. مهاجرت به کانادا بر اساس FSTP مزایای زیادی دارد. تحت اکسپرس اینتری، داوطلبان موفق FSTP معمولاً می توانند اقامت دائم خود را در مدت شش ماه دریافت کنند.

کاندیداهای FSTP ممکن است نمرات CRS کمتری نسبت به سایر کاندیداها در استخر اکسپرس اینتری داشته باشند تا حدی به این دلیل که آنها ملزم به اثبات سطح تحصیلات خود نیستند. با این حال، IRCC گاهی اوقات قرعه کشی های اکسپرس اینتری ویژه برنامه را برگزار می کند که فقط از نامزدهای FSTP دعوت می کند. ورود به استخر اکسپرس اینتری شانس شما را برای دریافت اقامت دائم افزایش می دهد زیرا می توانید نامزد استانی دریافت کنید که موفقیت شما را از طریق اکسپرس اینتری تضمین می کند. یک نامزدی استانی ارزش ۶۰۰ امتیاز CRS اضافی دارد که به این معنی است که به احتمال زیاد در نهایت یک دعوتنامه اقامت دائم تحت اکسپرس اینتری دریافت خواهید کرد.

اگر کاندیدای FSTP با تجربه کاری کانادایی هستید، موقعیت خوبی برای موفقیت در بازار کار کانادا دارید. IRCC امتیاز بیشتری از سیستم رتبه بندی جامع (CRS) را به داوطلبانی که در کانادا کار کرده اند و همچنین در اینجا تحصیل کرده اند ارائه می دهد. تحقیقات انجام شده توسط دولت های کانادا و همچنین دانشگاهیان نشان می دهد که داشتن تجربه کانادایی یک مزیت بزرگ برای اخذ اقامت دائم است. ترکیبی از دانش، ارتباطات، تجربه و مهارت هایی که در حین کار در کانادا به دست آورده اید، زمانی که اقامت دائم تحت FSTP را دریافت می کنید، یک مزیت بازار کار را برای شما به ارمغان می آورد.

نحوه کار فرآیند مهاجرت با FSTP:

IRCC از Express Entry برای مدیریت برنامه های کاربردی کارگران ماهر برای سه برنامه مهاجرتی کارگران ماهر طبقه اقتصادی از جمله FSTP استفاده می کند. ابتدا باید مطمئن شوید که معیارهای واجد شرایط بودن FSTP یا معیارهای برنامه کارگر ماهر فدرال (FSWP) یا برنامه کلاس تجربه کانادایی (CEC) را دارید. اگر معیارهای واجد شرایط بودن را دارید، می توانید یک پروفایل اکسپرس اینتری را در وب سایت IRCC آپلود کنید که در آن امتیاز CRS بر اساس سن، تحصیلات، مهارت های زبانی، تجربه کاری، و تجربه کاری و تحصیلی در کانادا دریافت خواهید کرد. معمولاً هر دو هفته یکبار، IRCC قرعه کشی اکسپرس اینتری را برگزار می کند و از داوطلبانی که بالاترین امتیاز CRS را دارند دعوت می کند تا برای اقامت دائم درخواست دهند. IRCC یک ضرب الاجل در مورد مدت زمان ارسال درخواست اقامت دائم به شما ارائه می دهد. هدف IRCC رسیدگی به درخواست شما در مدت شش ماه خواهد بود.

در اینجا یک راهنمای گام به گام در مورد نحوه پیگیری مهاجرت به کانادا از طریق FSTP آورده شده است:

 • مرحله ۱: ببینید آیا معیارهای واجد شرایط بودن FSTP را دارید یا خیر.
 • مرحله ۲: اگر معیارهای واجد شرایط بودن FSTP یا برنامه اکسپرس اینتری دیگر را دارید، باید یک آزمون زبان انگلیسی و/یا فرانسوی را که به طور رسمی توسط IRCC به رسمیت شناخته شده است، تکمیل کنید. اگر در خارج از کشور در یک برنامه واجد شرایط تحصیل کرده اید، ممکن است بخواهید با دریافت یک ارزیابی اعتبار آموزشی، امتیازات CRS اضافی را که واجد شرایط آنها هستید، مطالبه کنید. اطلاعات بیشتر در صفحه اکسپرس اینتری کانادا ویزا موجود است.
 • مرحله ۳: پروفایل اکسپرس اینتری خود را به صورت رایگان در وب سایت IRCC ارسال کنید.
 • مرحله ۴: قرعه کشی های IRCC اکسپرس اینتری را دنبال کنید تا ببینید آیا دعوت نامه ای برای درخواست (ITA) برای اقامت دائم دریافت می کنید یا خیر. قرعه کشی معمولا هر دو هفته یکبار انجام می شود.
 • مرحله ۵: اگر ITA دریافت کردید، درخواست اقامت دائم تکمیل شده خود را در مهلت تعیین شده به IRCC ارسال کنید. استاندارد پردازش IRCC برای درخواست های اقامت دائم برای اکثر متقاضیان شش ماه یا کمتر است.

معیارهای واجد شرایط بودن

برای واجد شرایط بودن برای FSTP، باید:

 • دارای پیشنهادهای شغلی معتبر برای اشتغال مستمر، حقوق بگیر و تمام وقت (حداقل ۳۰ ساعت در هفته) از حداکثر دو کارفرما در کانادا برای حداقل یک سال یا گواهی صلاحیت* از یک سازمان استانی یا منطقه ای؛
 • ارائه مدرکی مبنی بر مهارت پایه زبان از یک سازمان تعیین شده برای آزمون زبان، که نشان دهد متقاضی حداقل آستانه تعیین شده توسط IRCC – معیار سطح کانادا (CLB) 5 برای صحبت کردن و شنیدن، CLB 4 برای خواندن و نوشتن را دارد.
 • در پنج سال قبل از درخواست، ۲ سال تجربه کار تمام وقت (یا به میزان مساوی کار پاره وقت) در حرفه تخصصی کسب کرده باشند. و
 • توانایی نشان دادن مهارت و تجربه و انجام وظایف اساسی شغل را داشته باشند.
 • *گواهی صلاحیت ثابت می کند که یک تبعه خارجی واجد شرایط کار در یک شغل حرفه ای حرفه ای در کانادا است. با داشتن گواهی صلاحیت، متقاضیان ثابت می کنند که امتحان گواهینامه را گذرانده اند یا تمام شرایط لازم برای انجام تجارت خود را در یک استان یا منطقه خاص برآورده کرده اند.

تجربه کاری ماهر واجد شرایط برای FSTP در دسته بندی های زیر طبقه بندی مشاغل ملی (NOC) قرار می گیرد:

 • گروه اصلی ۷۲: بازرگانی صنعتی، برقی و ساختمانی،
 • گروه اصلی ۷۳: تجارت تعمیر و نگهداری و عملیات تجهیزات،
 • گروه اصلی ۸۲: سرپرستان و مشاغل فنی در منابع طبیعی، کشاورزی و تولیدات وابسته،
 • گروه اصلی ۹۲: ناظران پردازش، تولید و تاسیسات و اپراتورهای کنترل مرکزی،
 • گروه کوچک ۶۳۲: سرآشپزها و آشپزها و
 • گروه کوچک ۶۳۳: قصابان و نانواها.

نامزدهای FSTP باید برای اقامت در خارج از استان کبک برنامه ریزی کنند. استان کبک کارگران ماهر خود را از طریق یک سیستم مهاجرتی منحصر به فرد انتخاب می کند.

سوالهای رایج

چه الزامات زبانی را برای برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP) باید رعایت کنم؟

شما باید در یک آزمون انگلیسی و/یا فرانسوی توسط یک آزمون‌گر زبان شخص ثالث که توسط IRCC تعیین شده است شرکت کنید.

در آزمون(های) خود حداقل باید شرایط زیر را رعایت کنید:

 • حداقل یک CLB 5 (انگلیسی) یا یک NCLC 5 (فرانسوی) برای صحبت کردن و گوش دادن
 • حداقل یک CLB 4 (انگلیسی) یا یک NCLC 4 (فرانسوی) برای خواندن و نوشتن

اگر دعوت نامه ای برای درخواست اقامت دائم دریافت می کنید، نتایج آزمون شما نمی تواند در روزی که درخواست اقامت دائم خود را ارسال می کنید بیش از دو سال سن داشته باشد.

گواهی صلاحیت برای FSTP چیست؟

گواهی صلاحیت نشان می دهد که یک فرد واجد شرایط انجام یک نیروی ماهر فنی در کانادا است. آنها یک آزمون گواهی شده را گذرانده اند و تمام شرایط لازم برای انجام تجارت در یک استان یا منطقه خاص را دارند.

گواهینامه ای که دریافت می کنید توسط ارگانی که نیروی ماهر فنی را در استان یا قلمرو معین اداره می کند یا توسط یک مقام دولتی فدرال صادر می شود.

چگونه می توانم گواهی صلاحیت برای FSTP دریافت کنم؟

طبق قانون اساسی کانادا، استان ها و مناطق مسئول آموزش و پرورش هستند. این بدان معنی است که آنها معمولاً مسئول تنظیم الزامات برای انجام یک تجارت ماهر در حوزه قضایی خود هستند.

سازمان نظارتی که مسئولیت اداره تجارت ماهر شما در استان یا قلمرو انتخابی شما را بر عهده دارد، باید مهارت ها، تجربه مهارت، آموزش شما را ارزیابی کند و تعیین کند که آیا واجد شرایط نوشتن آزمونی برای دریافت گواهینامه هستید یا خیر.

احتمالاً برای نوشتن امتحان برای صدور گواهینامه، باید به طور فیزیکی به استان یا منطقه سفر کنید. علاوه بر این، ممکن است به یک کارفرما در کانادا نیاز داشته باشید تا به شما آموزش دهد و قبل از نوشتن امتحان، تجربه کاری در اختیار شما قرار دهد.

برخی از مشاغل هستند که توسط یک استان یا منطقه تنظیم نمی شوند (به عنوان مثال، مکانیک هواپیما). اگر چنین باشد، تجارت ماهر شما ممکن است تحت مقررات فدرال قرار گیرد.

آیا به یک پیشنهاد شغلی تحت FSTP نیاز دارید؟

خیر. با این حال، اگر گواهینامه صلاحیت در حرفه خود را که توسط استان یا منطقه ای در کانادا صادر شده باشد، ندارید، به پیشنهاد شغلی نیاز است.

یک پیشنهاد شغلی واجد شرایط تحت FSTP چیست؟

 • یک پیشنهاد شغلی در صورتی واجد شرایط FSTP است که استخدام تمام وقت از حداکثر دو کارفرما در کانادا برای حداقل ۳۰ ساعت در هفته باشد. پیشنهاد شغلی باید حداقل برای یک سال باشد.
 • پیشنهادهای شغلی معمولاً به ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) نیاز دارند، اما استثنائاتی نیز وجود دارد. LMIA توسط دولت فدرال برای تأیید اینکه استخدام اتباع خارجی تأثیر منفی بر بازار کار کانادا ندارد استفاده می شود.

از چه تجربه کاری می توانم برای شرایط تجربه کاری دو ساله FSTP استفاده کنم؟

بر اساس FSTP، تنها در صورتی می‌توانید تجربه کاری در یک مهارت را حساب کنید که واجد شرایط انجام آن تجارت در منطقه‌ای باشید که تجربه کاری را کسب کرده‌اید.

به عنوان مثال، ممکن است در یک کشور واجد شرایط بوده باشید و در آنجا تجربه کاری داشته باشید. اگر پس از آن برای کار به کشور دیگری نقل مکان کردید، تنها در صورتی می‌توانید تجربه کاری را که در آن کشور به دست آورده‌اید حساب کنید، در صورتی که توسط مرجع مربوطه برای انجام کار در آنجا گواهینامه دریافت کرده باشید.

آیا حتی اگر امتیاز CRS اکسپرس اینتری پایینی داشته باشم، باید تحت FSTP درخواست بدهم؟

درخواست از طریق اکسپرس اینتری شانس شما را برای اخذ اقامت دائم افزایش می دهد. حتی اگر امتیاز CRS پایینی داشته باشید، اگر در استخر اکسپرس اینتری باشید، این فرصت را خواهید داشت که نامزد استانی دریافت کنید. نامزدی استانی به شما ۶۰۰ امتیاز CRS اضافی می‌دهد و عملاً تضمین می‌کند که دعوتنامه اقامت دائم را از طریق اکسپرس اینتری دریافت خواهید کرد.

به خاطر داشته باشید که ایجاد پروفایل اکسپرس اینتری نیز رایگان است. می توانید یک پروفایل اکسپرس اینتری ایجاد کنید و همچنین برای سایر برنامه های مهاجرتی نیز درخواست دهید.

اگر بخواهم از طریق FSTP درخواست بدهم، چگونه می توانم امتیاز CRS اکسپرس اینتری خود را بهبود بخشم؟

از جمله راه هایی که می توانید امتیاز CRS خود را بهبود ببخشید عبارتند از:

 • یک پیشنهاد شغلی واجد شرایط را تضمین کنید
 • تمام امتیازهای CRS را که برای آنها واجد شرایط هستید مطالبه کنید (به عنوان مثال، در صورت وجود، اگر تحصیلات خارجی واجد شرایط دریافت کرده اید، یک ارزیابی اعتبار آموزشی دریافت کنید)
 • مدرک تحصیلی واجد شرایط را در کانادا و/یا کار در کانادا دریافت کنید
 • به اندازه کافی برای آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی خود آماده شوید و تا زمانی که از نمره خود راضی باشید در آن شرکت کنید.
 • در صورت لزوم، همسر یا شریک زندگی خود را به عنوان متقاضی اصلی در صورتی که امتیاز CRS بالاتری دارند، انتخاب کنید

در صورت دریافت دعوتنامه اقامت دائم تحت FSTP، آیا باید مدرکی مبنی بر وجوه ارائه کنم؟

بله، شما باید به IRCC نشان دهید که پس از تکمیل اقامت دائم خود در کانادا، بودجه کافی برای حمایت از خود و خانواده خود (در صورت وجود) دارید. با این حال، اگر از نظر قانونی قادر به کار در کانادا و داشتن یک پیشنهاد شغلی واجد شرایط باشید، این شرط لغو می شود.

نامزدی استانی چیست و چگونه می توانم آن را دریافت کنم؟

بر اساس قانون اساسی کانادا، دولت فدرال و استان ها و مناطق در اختیار انتخاب و اسکان مهاجران جدید مشترک هستند.

اداره مهاجرت فدرال کانادا، IRCC، سیستم مهاجرتی کلی از جمله اکسپرس اینتری و برنامه های مختلف مانند FSTP را مدیریت می کند. علاوه بر این، استان ها و مناطق برنامه های گزینش خود را برای کارگران ماهر اجرا می کنند. کبک سیستم خود را اداره می کند. اکثر استان ها و مناطق دیگر برنامه نامزدهای استانی را اجرا می کنند. بر اساس PNP، هر استان یا منطقه می تواند نامزدهای مهاجرتی را که شرایط آنها را برآورده می کنند، “انتخاب” کند. نامزدهای مهاجرت با نامزدی استانی سپس درخواست اقامت دائم خود را توسط IRCC بررسی می کنند.

شما می توانید نامزد استانی را از دو طریق دریافت کنید. می توانید مستقیماً برای PNP یک استان یا مناطق درخواست دهید. همچنین اگر واجد شرایط FSTP یا برنامه دیگری هستید، می‌توانید وارد استخر اکسپرس اینتری شوید و احتمالاً دعوتنامه‌ای از طرف یک استان یا منطقه برای درخواست برای PNP خود دریافت کنید. این به شما ۶۰۰ امتیاز CRS اضافی می دهد که تقریباً تضمین می کند که یک دعوت نامه اقامت دائم توسط IRCC تحت اکسپرس اینتری دریافت کنید.

دعوت به اپلای برای اقامت دائم ITA

نامزدهای موفق تحت اکسپرس اینتری یک دعوت نامه برای درخواست (ITA) برای اقامت دائم دریافت می کنند. کانادا تقریباً هر دو هفته یک بار ITA صادر می کند. اگر ITA با موفقیت دریافت کردید، باید درخواست اقامت دائم تکمیل شده خود را به اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) ارسال کنید.

درباره ITA

یک دعوت نامه برای درخواست به هر داوطلبی در مجموعه اکسپرس اینتری که برای درخواست مهاجرت به کانادا توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) از طریق سیستم انتخاب مهاجرت اکسپرس اینتری انتخاب شده است، ارائه می شود. زمانی که IRCC از استخر اکسپرس اینتری که متشکل از نامزدهایی است که برای مهاجرت به کانادا ابراز علاقه کرده اند، قرعه کشی می کند، دعوت به درخواست بر اساس اولویت صادر می شود.

دعوتنامه برای درخواست نباید با واجد شرایط بودن اولیه برای ورود به استخر اکسپرس اینتری اشتباه گرفته شود، و همچنین نباید با پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای کانادایی یا گواهی نامزدی استانی اشتباه گرفته شود. Invitation To Apply نامه ای است که به صورت خودکار برای داوطلبان اکسپرس اینتری از طریق پروفایل اکسپرس اینتری آنها صادر می شود.

اخذ ITA

فقط نامزدهایی که واجد شرایط مهاجرت به کانادا با رعایت حداقل معیارهای ورود به برنامه مهاجرت اقتصادی فدرال هستند، می توانند وارد مجموعه اکسپرس اینتری شوند، جایی که طبق سیستم رتبه بندی جامع (CRS) رتبه بندی می شوند. CRS نامزدها را تحت مؤلفه های زیر رتبه بندی می کند:

 • عوامل اصلی سرمایه انسانی؛
 • عوامل همراه همسر یا شریک زندگی مشترک، در صورت وجود؛
 • عوامل انتقال مهارت؛ و
 • عوامل مربوط به نامزدی استانی، یک پیشنهاد شغلی واجد شرایط، تحصیل قبلی در کانادا، داشتن خواهر یا برادر در کانادا، یا اثبات توانایی فرانسوی.

در مجموع ۱۲۰۰ امتیاز تحت سیستم رتبه بندی جامع وجود دارد.

دولت کانادا با انتشار حداقل امتیاز CRS در زمان قرعه کشی و اطلاع دادن به آن دسته از کاندیداهایی که برای درخواست اقامت دائم دعوت شده اند، برای متقاضیان خاص در استخر اکسپرس اینتری بر اساس رتبه بندی آنها دعوت به درخواست صادر می کند.

مدارک مورد نیاز

همه نامزدهایی که دعوت نامه دریافت می کنند در حال حاضر ملزم به ارائه مدارک پشتیبان زیر به همراه درخواست خود به همراه هزینه های پردازش دولتی هستند:

 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه
 • نتایج آزمون زبان
 • مدارکی که گواه سابقه کار باشد
 • گواهی(های) ترخیص پلیس
 • رسید پزشکی از قبل
 • عکس متقاضی اصلی و اعضای خانواده
 • بسته به برنامه ای که بر اساس آن برای یک نامزد دعوت به درخواست صادر شده است و اطلاعات ارائه شده در پروفایل اکسپرس اینتری وی، ممکن است مدارک زیر مورد نیاز باشد:
 • اعتبار تحصیلی کانادا یا ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA)
 • گواهی نامه
 • ریز نمرات رسمی دوره های برنامه تحصیلی تحصیلی پس از متوسطه اخذ شده
 • اسناد آموزش متوسطه
 • نامه اصلی از یک کارفرمای کانادایی که نشان دهنده پیشنهاد کار ترتیب داده شده است
 • اثبات رابطه(های) خانوادگی در کانادا
 • اثبات وجوه تسویه حساب
 • اسناد قانونی مبنی بر تغییر نام یا تاریخ تولد
 • سند(های) ازدواج
 • امضای اعلامیه قانونی Common-law Union و اسنادی که گواه زندگی مشترک برای مدت حداقل ۱۲ ماه باشد.
 • گواهی(های) طلاق یا ابطال
 • گواهی فوت برای همسر(های) سابق یا شریک(های) عرفی
 • شناسنامه کودکان
 • اوراق فرزندخواندگی
 • اثبات حضانت کامل برای کودکان
 • مدارک سفر (غیر پاسپورتی)
 • کپی تایید شده گواهی صلاحیت در یک شغل حرفه ای ماهر صادر شده توسط یک مقام استانی/منطقه ای کانادا
 • کپی قراردادهای کاری و/یا فیش حقوقی
 • اسناد مربوط به مالیات بر درآمد

ارائه اطلاعات نادرست Misrepresentations

اگر اطلاعات ارائه شده توسط کاندیدای احتمالی نادرست باشد، این به عنوان ارائه نادرست شناخته می شود و بسته به ماهیت و شدت ادعای نادرست، مجازات هایی در پی دارد. هدف از مقررات ارائه نادرست این است که اطمینان حاصل شود که متقاضیان هنگام درخواست برای ورود به کانادا اطلاعات کامل، صادقانه و واقعی را به هر شکلی ارائه می دهند و از یکپارچگی برنامه های مهاجرت به کانادا اطمینان حاصل می کنند.

کاندیدای بالقوه ای که معلوم شده است اطلاعات نادرست برای ورود به استخر اکسپرس اینتری ارائه کرده است، می تواند به مدت پنج سال از ورود مجدد به استخر منع شود. بنابراین، ارائه اطلاعات دقیق و صحیح همیشه بسیار مهم است.

ممکن است متقاضی به دلیل ارائه نادرست به دلیل ارائه مستقیم یا غیرمستقیم نادرست یا پنهان کردن حقایق با اهمیت مربوط به یک موضوع مرتبط که باعث ایجاد یا ایجاد خطا در پردازش درخواست وی شود، در کانادا پذیرفته نشود. متقاضی مسئول حصول اطمینان از صحت درخواست و اصل بودن مدارک پشتیبان است و ممکن است معلوم شود که او از عمد بودن یا نبودن اظهارات نادرست خود را نادرست کرده است.

نمونه هایی از ارائه نادرست ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • متقاضی از یکی از اقوام یا دوستانش می خواهد که اطلاعاتی را در پشتیبانی از درخواست به دست آورند. معلوم می شود که اطلاعات ارائه شده توسط نماینده متقاضی نادرست بوده و متقاضی ادعا می کند که از نادرستی آن آگاه نیست. با این وجود، مسئولیت اطمینان از صحت درخواست و صحت مدارک پشتیبان بر عهده متقاضی است. بنابراین، متقاضی می‌تواند به دلیل ارائه مدارک و/یا اطلاعات نادرست به دلیل ارائه مدارک نادرست، قابل قبول نباشد، حتی اگر او کسی نبوده که شواهد را جعل کرده است.
 • فردی اظهار می کند که هرگز به جرمی محکوم نشده است، اما بررسی سوابق جنایی سابقه کیفری را نشان می دهد. این یک تقلب مستقیم است.

دامنه اظهارات نادرست به چنین مواردی محدود نمی شود. در موارد احتمال ارائه نادرست، ممکن است به متقاضی این فرصت داده شود تا به نگرانی های مطرح شده در مورد درخواست خود پاسخ دهد.

پذیرش ITA

اطلاعات پروفایل اصلی به مدت ۶۰ روز پس از صدور دعوتنامه برای درخواست نگهداری می شود. داوطلبان این مدت زمان را خواهند داشت تا یک درخواست کامل و دقیق به همراه کلیه مدارک پشتیبان ارائه دهند.

به دلیل این بازه زمانی محدود، داوطلبان تشویق می‌شوند تا قبل از صدور دعوتنامه برای درخواست اقامت دائم کانادا، جمع‌آوری این مدارک را آغاز کرده و از نظم و ترتیب مناسب آن‌ها اطمینان حاصل کنند. اگر داوطلبی مهلت ۶۰ روزه را از دست بدهد، دعوتنامه درخواست اقامت دائم که برای او صادر شده است دیگر معتبر نیست و باید دوباره وارد استخر اکسپرس اینتری شود.

پس از بارگذاری و تکمیل تمام بخش های چک لیست اسناد، به متقاضیان این امکان داده می شود تا درخواست خود را ارسال کنند. گزینه ارسال تا زمانی که تمام فیلدها در نظر گرفته نشده است در دسترس نیست. ارائه درخواست کامل به منزله پذیرش است. پس از ارسال فایل، تأییدیه دریافت (AOR) به طور خودکار صادر می شود.

IRCC درخواست را بررسی می‌کند و مشخص می‌کند که آیا هم کامل و هم واجد شرایط است یا خیر. هدف IRCC این است که این فرآیند را ظرف شش ماه پس از ارسال درخواست متقاضی تکمیل کند.

انقضای ITA

در صورتی که تا آن زمان درخواستی ارسال نشود، حذف خواهد شد. داوطلبانی که دعوت نامه را رد نمی کنند و ظرف ۶۰ روز درخواست نمی دهند، می بینند که دعوت نامه برای درخواست منقضی می شود. در این مرحله، داوطلبانی که هنوز مایل به مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری هستند، باید مشخصات اکسپرس اینتری جدید را تکمیل و ارسال کنند و مجدداً در استخر پذیرفته شوند تا در دورهای بعدی دعوتنامه مورد بررسی قرار گیرند. برای ورود مجدد به استخر، نامزدها باید همچنان حداقل معیارها را داشته باشند.

کاهش ITA

نامزدهایی که تصمیم به رد دعوت برای درخواست دارند، تا زمانی که هنوز حداقل معیارهای یک برنامه مهاجرت اقتصادی فدرال را داشته باشند، پروفایل های خود را دوباره در استخر اکسپرس اینتری قرار می دهند تا در دورهای آتی دعوت نامه ها مورد بررسی قرار گیرند.

هیچ تضمینی وجود ندارد که نامزدها دعوتنامه دیگری برای درخواست در تاریخ بعدی دریافت کنند. با این حال، رد دعوت، تأثیر منفی بر دعوت یا عدم دعوت نامزدها برای درخواست در تاریخ بعدی نخواهد داشت.

آیا ITA اکسپرس اینتری خود را در کانادا دریافت کرده اید؟

آیا اخیراً یک اکسپرس اینتری ITA دریافت کرده اید و در حال حاضر در طول همه گیری ویروس کرونا در کانادا اقامت دارید؟

شرکت حقوقی مهاجرت نیا اینجاست تا به شما کمک کند. اکنون ۶۰ روز فرصت دارید تا درخواست اقامت دائم خود را به IRCC ارسال کنید.

ما در کنار شما خواهیم بود تا:

 • پروفایل فعلی خود را با هدف جلوگیری از ارائه نادرست مرور کنید
 • شما را در جمع آوری و تهیه مدارک پشتیبانی راهنمایی می کنیم
 • شانس خود را برای ارسال درخواست تکمیل شده خود قبل از منقضی شدن دعوتنامه برای درخواست، به حداکثر برسانید
 • از اشتباهاتی که باعث تاخیر یا امتناع می شود اجتناب کنید
 • در ارسال درخواست به شما کمک کنیم
 • به عنوان نماینده قانونی خود در کانادا به یادداشت های افسر ویزای کانادا در مورد پرونده خود دسترسی داشته باشید
 • هنگامی که به روز رسانی دریافت می کنیم به شما اطلاع می دهیم
 • ابزارها و منابعی را در اختیار شما قرار می دهد تا به شما در یافتن کار در کانادا کمک کند
 • صدای خود را به مقامات مهاجرت کانادا برسانید
 • با شما با احترامی که سزاوار آن هستید رفتار شود

لطفا فرم ارزیابی را پر کنید تا بتوانیم به شما کمک کنیم.

 

نتایج قرعه کشی اکسپرس اینتری

قرعه کشی اکسپرس اینتری معمولاً هر دو هفته یکبار انجام می شود. اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) نامزدها را از استخر اکسپرس اینتری دعوت می کند و از آنها دعوت می کند تا برای وضعیت اقامت دائم کانادا درخواست دهند.

قرعه کشی های اکسپرس اینتری به صورت زیر خواهد بود:

 • یا به طور کلی، در این صورت، نامزدهای واجد شرایط برای هر برنامه مهاجرت اقتصادی فدرال ممکن است تنها بر اساس امتیاز CRS خود انتخاب شوند. یا
 • یا برنامه خاص، در این صورت دولت کانادا نامزدها را فقط برای یکی از برنامه های مهاجرت اقتصادی فدرال انتخاب می کند.

قرعه کشی اکسپرس اینتری: ۲۰۲۲

[vc_text_separator title=”آخرین اخبار”][ra_latest_posts style=”thumbnail-left” post_type=”post” posts_per_page=”10″]
Menu